| DouaPuncteD a întrebat:

Am nevoie de o dieta pentru a da jos grasimea de pe abdomen. Lasand la o parte faptul ca alerg zilnic 3 km i fac 100 de abdomene dar nu da inca rezultate si m-am gandit ca poate e si de la alimentele (unele nesanatoase) pe care le mananc. Daca ma puteti ajuta, va astept comentariile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ADHD a răspuns:

In primul rand exercitiile pentru abdomen ajuta la tonifierea musculaturii abdominale care se afla sub stratul adipos.Ca sa dai grasimea de pe abdomen ai nevoie de exercitii cardio si cel mai recomandat este alergatul (pe stadion, banda), incearca sa depasesti cei 3 km pe care ii faci zilnic sau macar sa faci sprint-uri pentru o ardere mai intensa.Acum ca este cald incearca sa mananci mai multe salate si sa renunti la mesele grele si bogate in carbohidrati (orez, paste, cartofi prajiti, paine etc.), iar cele de tip fast-food nici sa nu te gandesti sa le consumi. Urmarind cele de mai sus in 2-4 saptamani poti ajunge la un abdomen frumos tonifiat ( cu patratele ).Eu am reusit, deci poti si tu!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă dietele,că nu ţine cu dietele.
Învaţă să mănânci, o alimentaţie săracă în calorii, multe legume şi fructe proaspete, nu prăjeli, carne fiartă, înnăbuşită doar, lactate slabe în grăsimi, evită orice fel de grăsimi, mai slăbuţ cu dulcele, înlocuieşte cu miere eventual şi MULTĂ MIŞCARE, ai numai de câştigat cu mişcarea, crede-mă!
Pentru burtică, abdomene zilnic!
Te pup!

| BogdanVasc a răspuns:

Cati ani ai? Daca ai sub 18 nu recomand sa tii dieta. Dieta iti va distruge corpul pe viitor, ceea ce se poate recupera prin operatii. Recomand insa sa astepti pana cresti. Daca chiar ai peste 80KG si varsta sub 18 atunci ai o boala care poate duce la obezitate. Prima data du-te la medicul de familie, in cazul in care esti spre obezitate.

Daca chiar vrei sa slabesti incearca sa faci fitness, poti face atat cu profesor (platit) cat si cu youtube, pornesti un video si urmezi pe cei de acolo. Un exemplu ai aici: http://www.youtube.com/watch?v=acVU6HGmyVk, dar pe youtube sunt sute de astfel de lectii.

Bafta! :) Funda?

| DouaPuncteD explică (pentru BogdanVasc):

Hei.
Am 15 ani. Nu am probleme cu obezitatea deoarece am 45 de kilograme, nu am nevoie sa slabesc in general, doar ca am pe zona abdominala putina grasime si nu pot sa o dau jos, de aia am cerut si sfatul dumneavoastra.

| BogdanVasc a răspuns (pentru DouaPuncteD):

Nu iti recomand. Eu iti recomand sa te ingrasi. Grasimea face parte din formarea corpului, in nici-un caz ceva impotriva.

| NameoftheCentury a răspuns:

Cand o sa intelegeti ca nu slabiti de la abdomene?

| loredanaFS a răspuns:

Buna. uite aici un articol care sigur te poate ajuta - http://fetelestiu.ro/......lei-bilic/