| Isabelamaria21 a întrebat:

Buna TPU am o problema am parul foarte gras trebuie sa fac baie in fiecare seara pe cap nu-l mai suport ce ar trebui sa fac ca sa nu il mai am asa de gras?

Sa ma spal cu masca de par?

Sau ce? Va rog ajutati-ma ca nu imi mai suport parul aseara nu am mai facut baie pe cap am facut doar pe corp si nu il suportttttt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Medan1 a răspuns:

Pai in primul rand, evita toate sampoanele consistente, cremoase.pentru parul gras, sunt indicate sampoanele transparente! iar masca de par, sa o folosesti doar cand e musai, maxim o data pe luna...de doua ori/saptamana e suficient sa iti speli parul!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Indepartarea frecventa a sebummului ( grasimii) firului de par stimuleaza glanda sebacee atasata foliculului pilos sa secrete acest sebum. Spalarea zilnica a parului si degresarea cu sampon poate fi o cauza a seboreei. Alte cauze le poti citi aici :http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/sebacee-glanda_4861 Cred ca, un consult la un dermatolog ti-ar fi util!( mai mult decat orice alt sfat primit pe TPU ) Numai bine!