| Linda724 a întrebat:

Am o problema. cum as putea scapa de insomnie? Nu de alta, dar incepe scoala in curand, si eu nu pot dormi toata noaptea. Azi noapte nu am dormit deloc, abia pe la 9 dimineata am reusit sa adorm, insa doar pana pe la 11 jumate. De baut, nu am baut nici un suc, ceai sau orice altceva care sa contina cofeina. Niste sfaturi ca sa pot adormi? Dar nu vreau sfaturi gen sa numar oile pentru ca am incercat de multe ori si nu a mers. Dau funda raspunsului care ma va ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Seara când vrei sa dormi şi nu poți ia un caiet şi învață penntru şcoală. Învățatul oboseşte creierul şi vei adormii chiar din primele 30 de minute, sau după maxim o oră. Şi aşa împuşti doi iepuri dintr-o lovitură. Vorbesc serios, nu ți s-a întâmplat niciodată să te ia somnu atunci când vrei să înveți ceva? Ceaiul de tei ajută, te linişteşte, îți dă o stare de somnolență.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tine-te treaza fortat 2-3 zile, fara sa te culci, iar intre timp fa multa miscare /munca fizica obositoare si exercitii mentale.
Dupa 3 zile bei o cana de lapte naturala calduta si vei dormi bustean happy

| RAY a răspuns:

Https://www.livescience.com/34756-sleep-disorder-insomnia.html
Cauze =lumina poate sa determine insomia de la telefon,tv,bec etc
According to the NIH, causes of secondary insomnia can include depression, anxiety, post-traumatic stress disorder (PTSD), headache disorders, sleep disorders such as restless legs syndrome, or symptoms of menopause such as hot flashes. Certain medications, such as asthma and cold medicines, can cause insomnia. Commonly used substances such as caffeine, tobacco, and alcohol can also cause insomnia, the NIH says.
sper ca intelegi ceva din acest text
cauza poate fi genetica
tratament
exclude cafeaua, alte stimulante, a te baga in fiecare zi in pat la acelasi ora si a te trezi la acelasi ora si a exclude mancarea de dimineata, eu recomand o dieta bogata in proteine asta creste hormonul somnului

For people with chronic insomnia, a type of therapy called cognitive-behavioral therapy may help reduce anxiety linked to insomnia, such as anxiety about sleep loss, the NIH says. Studies have shown that the effects of cognitive behavioral therapy are more long lasting than those of medications, Magalang said.
pentru insomie cronica e buna terapia
recomand mersul pe jos, sportul, o gandire mai pozitiva

| Sn4k3 a răspuns:

Fa niste exercitii, o sa te oboseasca.

| Donsavas a răspuns:

E mai simplu decât crezi. Tu ce faci pana dimineața? Încerci sa dormi sau aștepți sa te "fure" somnul? Dacă nu te epuizezi fizic el nu te "fura" așa ușor. Stand și așteptând, nu faci nimic. Acționează! Stinge luminile, deconectează aparatele și după ce te ai pus în pat, în liniște, închizi ochii și te gândești la ceva plăcut, dar nu excitant. Atentie! Nu te ridici, încerci sa te miști cât mai puțin și nu deschizi ochii! Încetezi cu vorba și dacă e nevoie, îți pui și căști în urechi, asta dacă nu cumva zgomotul de intensitate joasa te adoarme. Nu e mare lucru, trebuie doar sa vrei sa dormi. Cata vreme nu vrei, nu vei dormi așa ușor cum crezi.

| Adiadictie a răspuns:

O sa treaca cand incepe scoala

| suntsuper a răspuns:

La cat te trezesti dimineata?

| Sandu3 a răspuns:

Poti cumpara melatonina de la farmacie. Exista varianta de 3mg sau de 5 mg.Nu da dependenta(si creierul uman produce melatonina altfel nu am putea dormi nici unul din noi)si e vreo 50 de bani o pastila.S-ar putea sa nu mearga dar cel putin nu regreti ca n-ai incercat.Succes!

| untaken a răspuns:

Poti sa te apuci sa faci un sport. O alergare, apoi un dus. Ajuta de fiecare data si este foarte benefic pentru organism. Ai prea multa energie, de aceea nu poti sa adormi sau poti sa ai probleme medicale ca apneea, dar nu cred ca este cazul.

| teamleader a răspuns:

Cateva sfaturi simple aici http://m.gandul.info/......r-15129227

| constantina12345 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva. Incearca sa bei o cana de ceai de musetel calda, seara inainte de culcare.