| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
Am o problema, va rog frumos sa nu radeti.
De ieri m-am tot simtit rau, astazi am vomitat de doua ori si ma doare rau burta in jurul buricului si tot parca as mai vomita in timp.
Mi s-a facut rau de la ciorba, semninte, magura si suc...
Ce as putea manca pana imi revin?
Am niste dureri oribile de stomac ca si cum s-ar taia in doua, abia pot sta in picioare.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Bună! Sa mergi la doctor e cea mai sigura varianta. Noi nu avem de unde sa știi ce ai pățit.
Eu cred ca ai făcut ceva indigestie, ai mâncat cu pofta, ți-a picat greu, etc. Se poate totuși sa ai ceva bacterie. De obicei, când vomiti, nu trebuie sa mănânci și sa bei cateva ore. Dacă totuși vrei sa mănânci, încearcă pâine prăjită.
Repet, du-te la doctor! Sănătate!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cat de rau ti-a fost si ai vomitat, tot gandul la mancare il ai?
Pentru urmatoarele 12 ore trebuie sa dai pauza stomacului sa nu mananci nimic, doar ceai de plante si atat, fiindca vei fii bolnava cateva zile daca continui sa mananci ceva acum.
sanatate maxima!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Magura?
Ce as putea manca pana imi revin?
Nimic. O să consumi grăsimea din corpul tău.
Hidratare cu ceaiuri.

| Legion7X a răspuns:

Fă un ceai de musețel sau sunătoare. Prajitură măgura, poate a fost stricată, veche. Sucul face acid în stomac te umfli în burta. Cola este nașpa. Ciorba, nu stiu ce fel de ciorbă și daca a fost cam grea pentru stomac. kiwi este puțin acrișor si dulce, dar cred că nu face rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reflux gastroesofagian sau alergie alimentara. Cel mai indicat e sa mergi la doctor sa nu iei pastile sub ureche.

| Mopmop a răspuns:

Bea un iaurt. Si mergi la doctor.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Frisoane si voma. Daca ai si febra, poate sa fie covid

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Să te liniștești! happy Nimic ireal nu se poate întâmpla. Nimic ireal nu există. Sănătate! Funda? big grin

| MariaEElena0505 a răspuns:

Hmm..bea multe lichide, însă cel mai important ar fi sa-l suni pe medicul tau de familie și sa-i ceri sfatul. Clar, noi cei de aici, ne putem da doar cu părerea…poate unii bine, altii poate mai prost…însă medicul te familie ți-ar spune ceva de folos pentru tine și cine știe, poate te-ar trimite și la un specialist. Multă sănătate!

| Razvan1lol a răspuns:

Te doare in jurul buricului?
Acolo se afla matul gros in mare parte.
Durerea de "buric" poate fi si apendicita. Te doare si in partea dreapta jos?
De ce nu vorbesti cu parnitii tai? sa le explici mai bine
Sunt multe cauze, si nu exista o mancare miracol prin care sa iti treaca, mai bine incearca sa te hidratezi bine, si mancaca fructe si legume usoare. Nu uleri etc. Si nu mai combina asa mancarurile ca stomacul tau nu e cos de gunoi sa arunci tot ce vezi in el.

| liliana77any a răspuns (pentru Razvan1lol):

Voi merge dupa munca, am avut frisoane si stari de voma.
Ma gandesc sa nu fie si toxiinfectie aliementara.

| liliana77any a răspuns (pentru Razvan1lol):

Simt ca o durere de se ridica in gat din stomac.