| PsyhoChild a întrebat:

Buna TPU.
Am racit la gat, ma doare, am sensibilitate la lumina, ameteli si temperatura.
Problema este ca nu pot sa ma vad cu medicul de familie pana luni.
Mereu cand m-a consultat in aceasta problema mi-a prescris amoxacilina, vitamina C, sirop fluidol si paduden.
Pot sa-mi cumpar eu si sa iau pana luni? Nu vreau sa ajung mai rau din stadiul asta.
Stiu ce cantitati trebuie sa iau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai o raceala (viroza), care NU se poate trata cu antibiotice.
Cand te culci, bea o cana de ceai fierbinte, impreuna cu o tableta de aspirina (daca ai peste 60Kg atunci iei 2 tablete) si te invelesti strans intr-o plapuma, astfel ca numai gura, narile si ochii sa ramana afara.
Pana dimineata vei transpira intens, apa va curge de pe tine, dar febra va scadea, impreuna cu restul simptomelor. In continuare ia cate o tableta de paracetamol, de 3 ori pe zi, timp de 3-4 zile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Amoaxicilina se da numai cu reteta la farmacie nu poti cumpăra fără, paduden nu stiu, poate ti l da fara retetă, dar problema este ca ai racit stai in casa la caldură transpiră bea ceaiuri cu miere sa ti treaca gîtul.Esti fată sau baiat? Sanatate multa, ce vârsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Degeaba ei amoxicilina fara un exduat farigian, ca risti sa te intorci la medic, cu gatul plin de puroi.
Luatul antibioticelor dupa ureche, nu ajuta cu nimic, dimpotriva slabesc sistemul imunitar si infectia din gat face puroi, ca-i tratat cu un antibiotic inofensiv, pentru microbul din gat.
Mergi azi la cine este de serviciu, la clinica si cere sa fii vazut. Trebuie sa existe si medic de urgenta!

| anonimg a răspuns:

Cum a zis Bula, o astfel de răceală (viroza) iese prin transpirație până dimineața.
Dacă nu te descurci cu metoda aceasta, atunci o aplici pe cea de urgență: suni la salvare, și dânșii vor veni acasă la tine. Dacă vor descoperi că este nevoie de internare, te vor lua cu ei; dacă nu, îți vor face o injecție sau îți vor prescrie un tratament la domiciliu. Bine este să îți faci și vaccinul antigripal de care se tot vorbește.

| alina2k18 a răspuns:

ANtibioticele se prescriu pentru INFECTII.
Nu lua de capul tau pana nu ai un diagnostic.
Antipiretic sa scazi febra si atat pana ajungi la medic.

| cosmin1324 a răspuns:

Vitamina C si Paduden cred ca se poate, dar amoxacilina nu cred ca ti-o da fara reteta(ca la majoritatea antibioticelor de altfel).