| DyEnUtZaYoO a întrebat:

am si eu o intrebare. Cum pot scapa de rosul unghiilor? N-am incercat prea multe metode si as vrea sa le incerc pe ale voastre. M-ati putea ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Fă-ți la un salon o manichiură foarte frumoasă, să-ți placă la nebunie. Să sperăm ca, în ideea să îți reziste cât mai mult, vei fi motivată să nu le mai rozi.
2. Dă-ți cu ceapă pe unghii, sau cu ceva ce nu suferi. Eu detest ceapa.
3. Când îți vine să le rozi, mușcă-te de deget sau fă altceva, întoarce-ți gura, capul în altă direcție și apucă-te de orice altă activitate.
Succes!

8 răspunsuri:
| Bijou a răspuns:

Exista la farmacie un lac amar. Poti incerca cu el. Eu le-am dat copiilor care aveau aceasta problema

| dana7777 a răspuns:

Inainte sa ti le rozi bagati degetu in ureche sau undeva scarbos laughing ...crede-ma merge...i-am spus asta la o fata si acum nu si le mai roade:*
fundita te rog? :*

| marius031 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te abtii cand vezi ca vrei sa le rozi.

| Diaste a răspuns:

Sincera sa fiu, pana acum cativa ani, faceam acelasi lucru ca si tine... dupa ce am inceput sa imi fac unghiile cu oja am incetatbig grin... poate te ajuta daca inca nu ai incercat astabig grin

| CautNume a răspuns:

Pe TPU poti sa ai doar intrebari si raspunsurilaughingsi daca ai dat la "pune intrebarea ta aici" ce puteai altceva sa ai?

| ClaudiaaMM a răspuns:

Du-te la farmacie. Se gasesc lacuri de unghii cu un gust ciudat carete ajuta sa nu ti le mai rozi. In scurt timp scapi de acest tic. Eu asa am scapat.

| adelaioana_8133 a răspuns:

Era ceva pe la oriflame si avon,un fel de lac, insa cand se usca nu ramanea nimic pe unghie, decat se imbiba gelul acela in unghie care e foarte amar.te poti da cu el atat pe unghie cat si pe sub (daca le ai putin mari) si apoi cand o sa dai de gustul ala o sa-ti treaca cheful de ros unghiiwinking

| Tha_Brunetika_1995 a răspuns:

Am aceeasi problema ca tine...Dar eu cred ca mam oprit... Uite cum sa faci : Du-te la cea mai apropiata farmacie si ia-ti ulei de ricin sau lac amar. Uleiul de ricin m-a ajutat pe mine vazand cum cresc ma bucura si nu le mai rod plus ca eu le am ingrijorator de mici.Iar lacul amar este de ajutor cand le bagi in gura este FOARTE amar >3 O sa te ajute smug