| Mariateodora31 a întrebat:

Cum pot scapa de rosul unghiilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pilaf a răspuns:

De obicei rosul unghiilor este un tic obsesiv-compulsiv. Pentru a scăpa de acest tic trebuie să distragi atenția creierului prin activități care să țină atât mâinile ocupate (origami, gătit, pictat, etc) cât și mintea.

| Ketch a răspuns:

Încearcă să găsești o activitate care să necesite foloisirea mâinilor. De exemplu, lucru manual. Decupând, mâinile tale sunt ocupate cu foarfecele și ești atentă să nu te tai si nu ti vei roade unghiile.

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns:

Le tai...cel mai simplu mod!

| NoRegrets96 a răspuns:

Pune-ti unghii cu gel. pe aceste nu le poti roade si tinand cont ca le tii aproximativ o luna(bine poate vrei sa-ti pui in continuare) o sa scapi de acest tic.cel putin la mine a functionat.