| CkEuforia a întrebat:

Am si eu o mare problema... as vrea sa-mi poata raspunde un nutritionist/doctor/trainer. De o luna m-am apucat de sala(cardio,aerobic, forta) si nu inteleg de ce m-am ingrasat 5 kilograme in loc sa slabesc. Ma puteti ajuta cu vreun sfat ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Dedesmille a răspuns:

Pai este normal. Si eu fac sala de ceva vreme. Nu te speria, nu te-ai "ingrasat", adica nu ai pus grasime pe tine, ci fibre musculare, scade masa de grasime si creste cea de muschi. Deaia te-ai "ingrasat". O sa vezi ca o sa incepi sa dai jos dupa cateva luni. Succes la "slabit"! :*

| CkEuforia explică (pentru Dedesmille):

Cum sa scad masa de grasiiiiimi? o.o

| Serban94Ionela a răspuns (pentru CkEuforia):

Daca spui ca ai 18 ani lucrurile se limpezesc putin. Eu am 19 si dupa 18 ani am avut aceeasi problema -am luat cateva kg in plus chiar daca mergeam zilnic la sala. M-am interesat si am aflat ca pe la 18 ani incepe sa iti incetineasca metabolismul si trebuie sa ai putin mai multa grija la alimentatie. Intr-adevar, in capcana grasimilor sanatoase am cazut si eu. Am avut o perioada in care consumam migdale, alune sau nuci in fiecare dimineata si m-am ingrasat 3kg. Ele sunt bune dar nu mai mult de 6-7 mieji pe zi din cate am aflat eu. Cat despre unt si branzeturi ...eu am renuntat la ele si ma simt mult mai bine... Momentan sunt multumita de greutatea mea si tot ceea ce incerc sa fac este: sa fac 5 min de gimnastica de dimineata, sa iau micul dejun in primele 20 de min dupa ce ma trezesc, nu mananc dupa 6-7 seara si beau multe lichide (dintre care 3 cani de ceai zilnic; sfatul meu este sa incerci ceaiurile de la Fares pentru ca sunt de calitate). Acum, la final mai trebuie sa iti spun sa vezi daca nu cumva e ceva si genetic. Sper ca ti-am fost de ajutor. Si spor la slabit!

| Serban94Ionela a răspuns (pentru Dedesmille):

Nu te supara, dar in conditiile in care zici ca scade masa de grasime si creste masa musculara iti dai seama cum s-ar face intr-un an daca ar fi asa? Unde ai auzit tu ca o fata sa puna intr-o luna 5 kg de fibra, cand cantitatea asta de muschi de abia o fac baietii in cativa ani (daca adopta o acel naturala)? De curiozitate tu cate kg de muschi ai pus pe tine in prima luna de sala? Pt ca eu am fost la sala zilnic si pot sa afirm ca de abia dupa 3 luni se observa o schimbare semnificativa!

| CkEuforia explică (pentru Serban94Ionela):

Multumesc pentru raspunsuri

| Serban94Ionela a răspuns:

Trebuie sa iei in calcul mai multe aspecte pentru ca pot fi numeroase cauze. In primul rand: cati ani ai? Care este programul tau alimentar? Ai inceput sa mananci mai mult de cand te-ai apucat sa faci sala? Consumi batoane din acelea de la receptia salii? sau alte produse precum shake-urile proteice? Ai folosit anticonceptionale in ultima vreme? Ai trecut printr-o perioada de stress si tensiune, aventual cu nopti pierdute? Ai urmat vreun tratament medicamentos in care nu ai voie sa mananci sarat (pentru ca in caz contrar corpul pastreaza apa si iei in greutate)?

| CkEuforia explică (pentru Serban94Ionela):

18 ani. Un program echilibrat bazat pe grasimi sanatoase din nuci, peste, unt 82% gr. fructe, legume, paine integrala(maxim 2 felii pe zi), branzeturi, iaurt, pui(piept), oua