| DeniisaDenii a întrebat:

Am si eu o mica problema si va rog mult fetelor sa ma ajutati. Mi-a intarziat menstruatia 9 zile si urinez destul de des dar nu simt usturimi sau durere in zona genitala. Vreau sa mentionez ca sunt virgina, am aproape 17 ani si am avut ciclul regulat pana acum. Va rog din suflet sa ma ajutati pentru ca sunt disperata :* Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Menstruatia poate intarzia din multe cauza dezechilibre hormonale, sarcina (dar la tine nu e cazul), stres, raceala sau alte boli. Nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi deocamdata, mai asteapta cateva zile, daca nu vine, du-te la un medic. Urinatul des cred ca e o coincidenta, poate ai baut mai multa apa.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o dereglare destul de mare, ingrijoratoare (dar nu cat sa fii disperata). daca menstra nu apare pana luni, ai nevoie de o ecografie ginecologica (daca esti virgina nu poti fi consultata ginecologic)

| DeniisaDenii explică (pentru Brigaela):

Iti multumesc pentru raspuns, o sa iau in considerare sfatul tau :*

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate fi efectul negativ al unei medicații pe care ai urmat-o de curând, stres, dereglare hormonală, etc.
Bea ceai de crețișoară, stimulează apariția menstrei în mod natural.
Cât privește frecvența urinării, trebuie să urmărești cât lichid bei în 24 de ore, alimente consumate, etc. Vezi dacă este miros urât, și este tulbure trebuie să mergi până la medicul de familie, ai nevoie de urolog.
Sănătate.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
poate ca ai racit si nu iti dai seama, dar cel mai bine e sa iti faci timp pentru un consult si un sfat avizat, aici nimeni nu face minuni..pentru linistea si sanatatea ta, consulta medicul negresit!
O zi frumoasa sa aihappy

| mona a răspuns:

Ai racit sau e infectie urinara

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Nu este nimic intotdeauna se intampla asa,inainte de menstruatie,ti se pateaza lenjeria intima cu pete galbene,si dupa mentruatie cu pete maro! Nu este nimic daca a intarziat, la toate fetele se intampla asa, mai sunt dereglari, nu este nicio problema, nu ai de ce sa te sperii! Stai linistita.

| DeniisaDenii explică (pentru IoNyShimotukushichi):

Iti multumesc pentru raspuns :* te pup

| Azµre a răspuns:

Posibil să fi răcit. Du-te la medic!