| Bibiuca a întrebat:

Am si eu o problema si am nevoie de ajutor urgent. de cateva zile ma necajeste o durere in partea inferioara a abdomenului(ovarele). sunt balonata si astazi am simtit si o durere in partea superioara dreapta. Mentionez ca atunci cand inghit(nu neaparat cand mananc, inghitituri normale, periodice) simt un gust rau. Ce ar putea fi? Un raspuns urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi să faci un ecograf abdominalo-pelvian, tind să cred că ai probleme cu vezica biliară și chiar și ficatul să fie un pic deranjat.
Bea ceai de anason pentru combaterea balonării, evită alimentele care fermentează, ulei de măsline extravirgin.
Sănătate!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat prea multe detalii : vârstă, dereglări ale menstruaţiei, datele ciclului menstrual pe ultimele 6 luni, dacă ai mai avut astfel de dureri ( sau dereglări de ciclu ), eventuale diagnostice, dacă ţi-ai început viaţa sexuală, sex neprotejat, etc.

Dacă au existat dereglări ale ciclului menstrual ( sau întârzieri ale menstrei ), atunci este POSIBIL să ai ceva "probleme" la ovare ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ).

Sau, poate fi o SIMPLĂ răceală la ovare ( anexită ), ori chiar simptome premenstruale ( n-am cum să ghicesc când trebuie să-ţi vină menstra )...

Pot fi şi alte probleme : vezica biliară, ficat, infecţie urinară, etc.

Oricum, se impune un control la medicul de familie şi, eventual, un control ginecologic.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre a răspuns:

Mergi la doctor faci o ecografie abdominală s-ar putea să ai fie un ficat mărit fie altceva.