| Robert_Denis_1989 a întrebat:

Buna,TPU! Am varicela si cum ma mai duc pana la baie ma spal si pe maini.Am voie nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-a renuntat de vreo 20 de ani la ideea ca in timpul varicelei nu ai voie sa te speli, fiindca s-a observat ca o igiena normala (dus dimineata si seara, spalat regulat pe maini) ajuta la evitarea infectiilor si grabeste vindecarea. Deci te poti spala absolut ca in orice zi a vietii tale, cu singura mentiune ca nu trebuie sa te stergi, ci sa te tamponezi cu un prosop moale ca sa nu-ti rupi veziculele

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o glumă proastă din partea ta.
Ai voie să te speli pe mâini, vorbim de igiena minimă a fiecărui individ, în schimb nu ai voie la baie generală până la vindecarea completă.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Ai voie sa te speli pe maini

| thalyslly a răspuns:

Ba m-ai omorat cu varicela ta.nu esti singurul care a avut
da ai voie sa te speli pe maini
este chiar recomandat ca sa eviti dispersia bacteriilor

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi să te speli liniştit.

Vezi detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la o întrebare anterioară.

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, normal ca ai voie.