| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca atunci cand ai varicela, nu e voie sa faci dus/baie pana trece (2-3 saptamani)? Adica, voi cand ati avut, ati facut? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat integral. Vreme de multi ani s-a considerat asta, dar de vreo 20 de ani s-a renuntat la idee, fiindca s-a descoperit ca o igiena buna favorizeaza vindecarea si previne infectiarea bubitelor. Asadar, se recomanda sa faci doua dusuri pe zi (dimineata si seara), cu apa calduta, urmate de stergerea prin tamponare cu un prosop moale proaspat calcat (pentru sterilizare). baia (statul in apa calda) e interzis

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Faci baie după vindecarea completă.
Cel mult tamponezi pielea cu un prosop îmbibat în apă caldă.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Ai voie sa faci dus, tamponezi bland cu un prosop moale pielea, nu ai voie sa faci baie generala pana cand bubitele fac cruste si se usuca.Nu ai voie sa te scarpini, raman cicatrici!

| mona a răspuns:

Eu nu am facut baie numai dupa ce mi-a trecut de tot si nu cred ca e bine sa faci baie pentru ca bubitele nevindecate se inmoaie si iti raman semne

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se face baie!

Poţi face duş scurt şi NU foarte fierbinte, preferabil să NU foloseşti buretele, să te speli cu gel de duş şi să ai GRIJĂ când te ştergi să nu rupi bubiţele/scoarţele ( te ştergi UŞOR prin tamponare cu prosop pufos ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Faci baie după ce te vindeci complet.
Te pup!

| AlinaOneDirection a răspuns:

Buna! Poti face baie abia dupa ce te vindeci.

| BogdanLuca a răspuns:

Dupa primele doua zile poti face baie doar ca :
1. Apa sa nu fie fierbinte, chiar racoroasa
2. Cand te stergi folosesti servetele cu care te tamponezi!
3. Nu exagera cu statul in apa
Este recomandat dusul/baia pentru a opri riscul d einfectie a " bubitelor "!

| Rapcapitulare a răspuns:

Nu e adevărat.Cum să nu faci baie 2+3 săptămâni? laughing