| bytzy09 a întrebat:

Daca ai varicela ai voie sa faci baie/dus? am auzit ca nu ar fi indicat big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu e indicat dar sunt care risca si mai fac cate un dus scurt

| ZyReXe a răspuns:

Este voie dar fa rapid un dus ceva

| Gesara a răspuns:

Cate ceva de pe pediatruldebuzunar.blogspot.ro

Îngrijire

1. Baia nu este interzisă în timpul bolii şi nu cauzează extinderea erupţiei, contrar credinţelor populare. Pentru reducerea mâncărimilor se poate îmbăia copilul în apă în care aţi pus 2 căni de faină de ovăz care are un efect calmant la nivelul pielii. Făina de ovăz se găseşte la magazinele naturiste. Între băi se pot folosi compresele reci.
2. Ştergerea pielii după spălare se va face prin tamponare cu un prosop curat, nu prin frecare.
3. Oferiţi copilului alimente mai reci, moi şi puţin condimentate deoarece veziculele din gură pot fi extrem de dureroase iar căldura, sarea sau acizii (citricele) pot exacerba durerea.
4. Administraţi paracetamol dacă copilul se plânge de durere cauzată de leziunile de la nivelul mucoaselor.
5. Împidicaţi scărpinatul. Tăiaţi unghiile şi menţineţi-i măinile curate pentru a evita riscul de suprainfecţie a bubiţelor. În cazul copiilor mai mici puteţi să le puneţi mănuşi pentru a preveni scărpinarea, mai ales pe timp de noapte. Ruperea crustelor poate lăsa cicatrici definitive!
Nu ascult ce zice toata lumea, nu are ce sa ti se intample ba chiar e indicat pentru ca bacterile isi fac de cap daca nu te speli.Ce ai auzit tu sunt credinte populare.

| nicoalusoby a răspuns:

Sa nu te speli.
eu m-am vindecat perfect la caldura si fara baita 1 saptamana.Important e rezultatul!

| Roxana06 a răspuns:

Da ai voie da nu prea mult!

| Roxana06 a răspuns:

Ai voie da nu prea mult. Preferabil un dus rapid!winking