| Monycina a întrebat:

Ai voie sa faci baie daca ai varicela?

Răspuns Câştigător
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei Brytlove struck! Cand ai varicela nu ai voie sa te speli deoarece se zice ca te poti infecta.Multa Bafta^^

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai voie decât la 7 zile după vindecarea completă!
Consumă multe lichide și folosește șervețele umede.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Cum sa nu, doar nu vrea sa ajunga un imputit/a acea persoana

Abh
| Abh a răspuns:

Categoric, nu! Risti sa iti suprainfectezi bubitele sau sa le rupi involuntar si asta sa iti lase cicatrici adanci pe viata. Foloseste ceai de musetel ca sa stergi pielea intacta( fara bubite) iar pe elementele eruptive aplica tinctura mentolata, aceasta va diminua pruritul( senzatia de mancarime) si va grabi uscarea lor. Multa sanatate!

| SaraAldi a răspuns:

Nu e indicat sa faci baie in timpul varicelei.nu stiu exact consecitele dar asa am procedat si eu pentru a evita posibilele consecinte... e nasol.

| unknownboy a răspuns:

Nu.Nu ai voie big grin

| Cattalina a răspuns:

Nu, nu ai ai voie sa faci baie, sa iesi afara si sa te scarpini.

| Niinuuu a răspuns:

NU :-s
sa te imbraci in rosu sa erupa cat mai repede =]

| papys44 a răspuns:

Nu nu ai voie decat dupa 2 saptamana adica dupa ce ti-a trecut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primele zile pana sunt puse de eruptie este contraindicat dusurile. adica 3-4 zile de la debutul bolii. nu este bine sa faci baie sau sa te speli pentru ca apa inmoaie veziculele si se pot sparge... poti ramane cu cicatrici... cand se formeaza cruste abia poti face baie linistita.
Am o prietena care a avut varicela si a respectat ce a zis medicul nu am facut baie o saptamana.
Am, de asemenea, o alta prietena care a avut si aceasta varicela si a ramas cu urme pe fata pentru ca a facut greseala sa se spele in a doua zi a bolii...
Sper ca te-am ajutat
funditabatting eyelashes?