| Afgshhakakl a întrebat:

As vrea sa slabesc, dar nu stiu ce sa fac. Mentionez ca am 53 de kg si am intre 1.58 si 1.62 inaltime. Incerc sa fac in fiecare zi sport,sa ma plimb cu bicicleta,rolele. In parc nu pot sa ma duc sa alerg,pentru ca stau prea departe de unul. Deci, ce imi recomdatati pentru a slabi cel putin 3 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LifeIsNotPerfect a răspuns:

Incearca sa scoti din alimentatia ta dulcurile si prajelile. Sportul este foarte bun! tine-o tot asa! eu am slabit 5 kg fara dulcuri, prajeli, fast food!
Din cate spui tu nu ar trebui sa slabesti foarte mult mai ales daca ai aproape 1.62 big grin
sper ca te-am ajutat big grin

| Vlelupu a răspuns:

Scuza-ma, dar din cate imi aduc eu aminte omul nu are un schelet telescopic. Nu poti avea o inaltime variabila. Masoara-te exact si apoi, pentru a calcula indicele de masa corporala completeaza casutele din calculatorul IMC. Valoarea data compar-o cu situatiile prezentate si vei vedea daca ai o greutate normala, esti sub-/supraponderala, etc.
http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html
Daca greutatea indicata de tine este reala, nu ar trebui sa-ti faci probleme. La o inaltime de 158 cm sau 162 cm, ai o greutate normala. Deci nu e cazul sa te gandesti la slabit, ci la mentinerea greutatii in limitele normale.

| teotaur a răspuns:

Nu, nu trebuie sa slabesti, dar poti face plimbari zilnice de 30 min si sa manaci salate, cat poti tu nu mai manca asa de des ciocolate si o sa fie bine.

| Dontspeek a răspuns:

Poti face Jogging(40-50 de minute), fitness, dieta nu trebuie sa depaseasca 1500 de calorii in care sa lipseasca dulciuri, fast food, prajeli si grasimi, bea multa apa atunci cand faci sport.
Daca respecti toate acestea poti slabi mai mult de 3 kg.big grin

| sorayaaa a răspuns:

Pai...ai putea sa alergi... dupa parerea mea cea mai buna solutie este sportul. si pentru un abdomen frumos poti sa faci zilnic dimineata cate 10 abdomene nu este foarte greu si te mentine in formawinking sper sa reusesti si eu fac destul sport, mai ales pentru ca imi placewinking multa baftabig grinwinking