| Frank51 a întrebat:

Azi, acum aproximativ 3 ore m-am taiat cu toporul in zona tibiei, la picior, rana avea cam 1cm lungime si 5mm adancime. Am pus spirt medicinal iar apoi m-am legat bine cu o fasa, apoi am pus urina, apoi m-am legat din nou(cu alta). Rana da semne ca se inchide, nu ma doare, nu nimic. Sange nu a curs mult, adica nu exagerat de mult. Intrebari: De ce nu ma doare? Simt doar un anumit discomfort cand misc piciorul, ca si cum e putin incordat. Mai este necesar sa merg la medic? Nici macar umflata nu este rana, nici zonele din jur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Da, este necesar. Pe langa o dezinfectare corespunzatoare, va trebui sa faci vaccinul antitetanic. Se poate sa fie nevoie si de o cusatura. Nefiind mare, rana se va inchide probabil si singura dar va dura mai mult si va ramane o zona foarte sensibila acolo. Chiar daca e neplacut sa mergi a medic, sanatatea ta trebuie pusa intotdeauna pe primul plan. Nu iti asuma nici un risc, oricat de mic.

| J0B0MAT a răspuns:

Trebuie sa te duci la medic!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu e nimic, nu te ingrijora, dar o sa mori. laughing Glumesc laughing
Acum serios vorbind, era ruginit? Daca da, du-te la doctor dar mie o rana de 5 mm nu mi se pare extrem de grava. Este o rana superficiala, trece repede. Probabil ca nu a ajuns la carne de nu te doare, poate ai taiat putin pielea la suprafata. A curs sange?

| Frank51 explică (pentru dragosbogdan001):

A intrat in carne, am vazut cu ohcii meilaughing A curs si sange, si inca curge, dar acum curge foarte putin.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru Frank51):

Era toporul ruginit?

| Frank51 explică (pentru dragosbogdan001):

Da, era.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru Frank51):

Du-te la doctor sa faci antitenanus. Daca nu ai fost deja azi, ca am raspuns cu intarziere

| Gunoi a răspuns:

Da ar fi bine să ai un control medical să nu apară complicaţii pe urmă

| DanielPH a răspuns:

Dacă ai antitetanosul făcut, stai liniștit.
Data viitoare nu mai pune urina, ea conține sulf și alte substanțe care ar ajuta, dar conține și toxine.
Pune făină pe rană, sângele se coagulează imediat, ține apăsat pe ea, așteaptă să nu mai curgă apoi dezinfectează-te cu betadine/spirt.
Am pățit și eu la fel, mie mi-a intrat cam 3/4 cm în picior, nu m-a durut.
Dacă se infectează sau nu se închide în câteva zile, du-te la medic!

| Frank51 explică (pentru DanielPH):

Din pacate nu am antitetanosul facut, trebuie sa ma ingrijorez?

| DanielPH a răspuns (pentru Frank51):

Da, îți poți pierde piciorul. Mai bine te-ai duce cât mai curând la un medic, să îți facă vaccinul urgent.

| AKARA0 a răspuns:

Daca era toporul ruginit, trebui sa faci antitetanos.
Dar in orice caz.nu te duci la medic, trece repede

| Frank51 explică (pentru AKARA0):

Probabil era ruginit, nu stiu, m-am speriat foarte tare. Cum adica trece repede daca nu merg la medic? La ce te referi. Antitetanos trebuie sa fac de urgenta? sau pot sa fac dupa ce rana se vindeca? Inca nu e inchisa, cam 10% este inchisa rana, si inca curge cate putin sange. Mi-e fricasad

| AKARA0 a răspuns (pentru Frank51):

Poti murii in doua zile daca nu-l faci

| Frank51 explică (pentru AKARA0):

Aha, il fac maine atunci.

| AKARA0 a răspuns:

Ia o ampicilina, cumpara-ti rivanol si spirt.
Te ungi cu rivanolul pe partea taieturii si apoi cu spirt, si apoi legi cu un tifon.
Ampicilina ajuta la dezinfectare si la rugina, iti zic din propria experienta.