| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Azi am fost la dentist, iar o doamna doctor foarte tanara parea de 23/25 ani a decis sa-mi puna pansament la 2 masele. Ma dureau de 2 luni foarte tare si am decis sa merg la dentist, mi-a facut anestezie dubla in partea stanga si cea dreapta. In partea stanga mi-a amortit super tare dar in dreapta nu prea, cand a inceput sa frezeze in dinte ma durea rau de nu puteam sta pe loc, iar doamna doctor a decis sa imi mai faca putina anestezie in partea dreapta. Cat a lucrat in stanga n-am simtit nimic... in dreapta am crezut ca mor. Mi-e sa nu-mi fi facut anestezie gresit in partea dreapta. Dupa ce a terminat lucrarea ma tot durea puternic maseaua din dreapta asa ca mi-au dat ceva pastila de ameliorare dar nu a functionat, dupa 10 min am mai luat si un nurofen forte de 400mg si tot nimic. E o durere insuportabila. Obrazul stang il simteam amortit de la anestezie dar cel drept unde ma durea maseaua il simteam normal, nici nu zici ca facusem anestezie cu o ora in urma. Acum sunt acasa, am mai luat un nurofen forte si sper sa ma lase, deja au trecut 3 ore si simt ca lesin de durere... chiar nu mai stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia piafen, fara piafen nu i ti trece, dar trebuie sa ai retea de la medic sa iei piafen pastile, iti poate da medicul de famile reteta, vorbeste cu medicul de familie si intreaba l daca nu ti o poate trimite online, reteta de piafen pastile. Iei un piafen si in 2 ore maximum numai ai nicio durere.

| Frank51 a răspuns:

Schimbă medicul. Am avut 5 6 extracții, 10-12 carii tratate, 3 4 nervi scoși, niciodată n-am simțit nimic.

Merg la același medic de 6 ani.

| adryang78 a răspuns:

Dacă anestezia nu a prins în partea dreaptă, foarte probabil să ai acolo o mică infecție și n-a observat-o. Nu mai înghiți Nurofen cu nemiluita. Dacă nu simți nicio ameliorare înseamnă că nu are efect. Un bun calmant este Aulin, care este și antiinflamator. Se găsește sub formă de pastile sau pulbere. Îți recomand pulbere, se absoarbe mai rapid. Amesteci un pliculeț într-un deget de apă și îl iei. E și bun la gust și calmează în 10-15 minute.

| Frank51 a răspuns (pentru adryang78):

Și nurofenul este antiinflamator, a luat bine ce a luat.

| king5151 a răspuns:

Ia un ketonal, altceva nu ai ce sa faci, pe mine m-a durut si 3 zile la rand, e normal sa doara

| Anonim1819 a răspuns (pentru king5151):

Am luat azi 4 nurofen forte de 400 mg un advil ultra de 200 mg si ceva pastila tot cu ibuprofen de la cabinet. Abia acum pe la 18:30 m-a lasat iar durerea a fost constanta de la 11:00 pana acum.