| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, ce sa fac daca ma doare glezna cand calc si cand o misc si s-a umflat acolo la osul piciorului? Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi inapoi la intrebarea precedenta, unde spui ca ti l-ai scrantit la fotbal. Asadar poate fii entorsa si repaus totul se cere, cu gheata pe el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o inflamație a acelei încheieturi, entorsă, ai forțat și s-a rupt un pic țesutul. Asta poate fi.

| Invictusman a răspuns:

Nu este nimic, este doar inflamat, ar trebui sa te odihnești și din când în cand sa pui gheata pe locul respectiv.

| DonEduardo a răspuns:

Mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut exact asa, la glezna dreapta.
In ziua respectiva, am calcat stramb foarte urat.
Restul zilei nu a dat semne ca ar fi ceva.
Insa seara a inceput sa se umfle, sa doara extrem de tare, nu mai puteam merge deloc...
Si iata asa m-am pomenit la 3 dimineata la urgente laughing
In momente ca alea, nimic nu m-a m-ai ajutat. Niciun unguent, nimic. Durerea era oribilă.
L-am pus in ghips si intr-o lună a fost bine. Am putut merge din nou.
Nu stiu daca e cazul si la tine.
Depinde ce ti s-a intamplat. Eu am calcat foarte urat, s-a dus cumva la 90 de grade cand am calcat gresit.

Ai grija totusi, s-ar putea sa fie un inceput de entorsa sau altceva.
Ar fi bine sa nu lasi durerea asa si sa te duci la un spital.
La mine durerea s-a amplificat foarte repede.
Insa la cateva ore bune (vreo 10) de la acel accident.
Deci da, depinde de situatie si de cum te simti.

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

Da acum ma doare si cand nu il misc..si destul de rau e si cam umflat nu il pot misca in dreapta parintii s au cam suparat au zis ca sa nu mai joc fotbal si nu o sa mai joc doar sa imi treaca, mi l-a dat intr o parte la fotbal tare cu mingea

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

Mai si il simt amortit la calcai sper sa fie bine pana maine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Byb2001):

Ar trebui sa mergi la spital.
Cam acelasi scenariu a fost si la mine.
Si am avut entorsă. Sunt mari sanse sa ai si tu.
Mai ales daca te doare fara sa-l misti.

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

Da doare rau...dar mi e frica sa le spun la parintii. si mai vruiam sa merg si maine la liceu, plus ca m au certat sa nu mai joc fotbal ca nu ma mai lasa la karate dar eu sper sa ma lase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Byb2001):

Chiar daca o sa te certe, mai bine le zici adevarul. La un moment dat, tot vei fi nevoit/ă s-o faci.
Si le spui ca nu a fost vina ta.
Nu ar trebui sa te pedepseasca pentru asta.
Pana la urma e normal sa mai patim accidente din cand in cand.
Nu suntem bibelouri de portelan pe un raft happy

| O123a34n31324 a răspuns:

Bună! Poate să fie o entorsă. Pune gheață pe gleznă și odihnește te. Eventual leagă-l cu o fașă elastică
Dacă se învinețește, te sfătuiesc sa mergi la medic pentru ca poate este nevoie de ghips. Spun asta din propria experiență.
Recuperare ușoară!