| anamariapipescupitiic a întrebat:

Bună TPU, cel mai complex răspuns primește funda. Vara trecuta am fost la dentist cu dureri mari. Era vb de scoaterea nervului și pe atunci aveam 12 ani, acum am 13 mi a scos un nerv ( parca asa îmi aduc aminte) și am fost de vreo 6 ori la dentist și tot, de fiecare data îmi umbla pe canal. Ultima data mi a pus o plomba care ma tine De atunci pana acum și nu știu dacă e plomba provizorie sai definitivă. Îmi puteți spune ce plomba e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te-a tinut un an inseamna ca este plomba definitiva. Cealalta era dintr-un material care se dizolva dupa un timp mai scurt.

| pasarica123 a răspuns:

Salut.
și eu am avut probleme mari cu dentistul.și în special la o masea.
mi s a scos nervul și a trebuit sa merg la dentist de f multe ori dar..in fine e o poveste lunga.
O sa iti răspund scurt la întrebarea ta:
ți s a scos nervul și ți s a umblat pe la canale acum depinde de doctor. Dacă îți lucrează la toate canalele sau nu sau pe rand câte unu..in fine...deci, dacă ai ceva alb(foarte alb ) în masea și are gust câteodată amar e doar tratamentul pe care ți l a pus