| MagiikLove a întrebat:

Colega mea are de luni bubat, iar eu am stat cu ea in banca. si pe mine ma mananca pielea, tusesc, imi curge nasul si sunt putin ragusita ( acestea sunt simptomele pe care le ai daca ai bubat, m.am uitat eu pe net ) si nu imi apar bubite dar ma mananca rau x;. Ce sa fac? astept pareri x; Funda x;

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Variola (bubat mare sau varsat mare) este o boala infectioasa si contagioasa, de natura virotica, ce se transmite pe cale respiratorie. Se caracterizeaza prin aparitia pe suprafata pielii a numeroase pustule care, dupa vindecare, lasa cicatrice definitive. Dupa o perioada de incubatie de 12 zile, maladia incepe cu o combinatie de febra ridicata, dureri de cap, dureri musculare si afectare generala cu prostratie.
Dupa 2 pana la 5 zile, apare o eruptie pe mucoasa orala si faringala, pe fata si antebrate, care se propaga pana la trunchi si picioare, dupa 2 zile aceasta devenind o eruptie veziculara si apoi o eruptie pustulara. Riscul transmiterii este ridicat mai ales in prima saptamana a maladiei.
Exista doua forme clinice ale variolei: variola majora si variola minora. Variola minora este forma cea mai putin severa, iar variola majora este forma mai grava, cu o rata a mortalitatii de aproximativ 30%. Exista totodata doua forme rare ale acestei maladii: o forma hemoragica (eruptie insotita de sangerarea mucoasei si a pielii) si o forma maligna, caracterizata prin leziuni plate care nu formeaza pustule... sfatul meu e sa consulti medicul de fam imediat!

| IMC90 a răspuns (pentru caramela):

Variola? WTF, aia in primul rand ca a fost eradicata, si in al II-lea rand ca este mortala (nu exista tratament pentru ea). voi debitati asa tampenii fara sa va documentati numai ca sa faceti puncte?

Varicela poate... si aia se vindeca spontan in 3 saptamani.

| caramela a răspuns (pentru IMC90):

Buna, in primul rand, daca ai fi citit cu atentie intrebarea lui negru 30, ai fi inteles ceva, dar tu te crezi istet si ai vrut sa acuzi.ok, dar acel om nu stia ce inseamna bubat, asa ca am cautat sa explic ca la bubat se mai zice si varsat, ce ti se pare iestit din comun? ai citit vreun medicament(tratament) recomandat de mine? nu, totusi e bine sa ceara sfatul unui om avizat...atat, nimic mai mult...

| IMC90 a răspuns (pentru caramela):

Una e varsat (varicela) si alta e variola, care nu mai exista. problema mea e ca speriati oamenii ca ar putea avea boli mortale si eradicate, nu ca explicati ce inseamna bubat laughing

| negru30 a răspuns:

Iarta-ma dar ia-o pe limba mea ce inseamna bubat?