| Alexandru141412341 a întrebat:

Buna TPU cum pot sa slabesc repede am 15 ani si in jur de 100 kilograme am 1.80 inaltime. Vreau sa slabesc repede fara doctori etc prostii.Cv sfaturii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| theeternal a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar slabire rapida nu exista. Toate reclamele de pe internet/tv/etc care specifica asta sunt departe de adevar. In schimb, poti face urmatoarele:

- Nu uita sa te hidratezi corespunzator. Minim 2 litri de apa pe zi.
-Ai grija ce mananci, cum mananci, cat mananci. Renunta la mancarea de fast food, daca nu ai facut-o deja. De asemenea, cantitatea este foarte importanta: mai bine mananca mai des si mai putin, decat mai rar si foarte consistent. Remember: de la masa nu trebuie sa te ridici "satul". Dupa mine, asta e cam cel mai important - asta in cazul in care nu ai probleme de sanatate.
- Inca ceva referitor la alimentatie: ai grija la consumul de calorii
(vezi link). Ideal este sa consumi aproximativ atatea (sau ceva mai putine) calorii cat iti indica acel calculator.
-Fa miscare. Cu cat mai mult, cu atat mai bine. Dar incepe progresiv, nu te suprasolicita din prima (mai ales daca nu esti antrenat) ca o sa ai o febra musculara nasoala. Astfel vei "arde" calorii.
- In ultima instanta s-ar putea sa fie ceva in neregula cu sistemul tau hormonal. Poti sa iti faci un control la un medic endocrinolog - asta daca in conditiile de mai sus nu scazi in greutate.

Am sa iti las si niste link-uri utile:
https://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/BMI/bmicalc.htm - pentru calcul body mass index
https://www.freedieting.com/tools/calorie_calculator.htm Calculator pentru "calories intake"
Pacer - o aplicatie de tip pedometru care iti permite sa monitorizezi efortul tau. Iesi la o alergare prin parc, pornesti aplicatia si iti va afisa pe parcurs: numarul de calorii "arse", distanta parcursa, timpul etc.
Daca nu o gasesti pe google play/appstore, poti incerca si alte aplicatii de acest gen.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La greutatea ta n-ar mai trebui sa spui `doctori si prostii`, deja e un caz destul de alarmant si ar trebui sa ai o dieta profesional facuta in functie de cum reactioneaza organismul tau la diverse alimente si plus de asta, nici toate exercitiile nu-ti sunt benefice, putand fi prea grele si obositoare la inceput. O sa te chinui degeaba cu sfaturi de aici, sunt bune, dar pentru diferente mai mici. Tu chiar ar trebui sa mergi la un nutritionist.

| anonimg a răspuns:

Iti iei adidasi, pantaloni si bluza de treining si te apuci de alergat si de facut exercitii fizice. Bei apa cat de multa si sari peste masa de seara.
Rezultate o sa se vada, dar nu fara efort.

| Donsavas a răspuns:

Bea sitronada cand te trezesti,inainte de a manca,hidrateaza-te pe timpul zilei si alearga dimineata(in mod special) si seara(de preferat, cand e mai frig)! Apa isi va reduce din pofta de mancare, sportul iti arde caloriile si o alimentatie bazata pe vegetale va usura sistemul digestiv si excretor. Nu te grabi! In timp, daca depui acest efort, apar si rezultatele. Sanatate! Asta e importanta. Paste fericit!

| Clorox a răspuns:

Primul lucru, nu mai manca paine, renunta la fast-food, lasa produsele fainoase, mananca salata si baga foarte mult sport! Dar nu ar trebui sa faci ce ti-am zis eu, cel mai bine te duci la un instructor fitness si o sa-ti prescrie o dieta, proteine si program de sport!

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.

| ChiarEu2 a răspuns:

La 15 ani nu cred că aveam nici 40kg. laughing

| BigLike a răspuns:

Ba frate fara suparare cum poti avea 100 kg la 15 ani? in orice caz eu de exemplu sunt foarte nergic imi place sa alerg mult sa joc fotbal iti recomand o dieta cu mancare sanatoasa, ai grija la zaharul din orice aliment mananca mai multe fructe si fa cat mai mult sport stai afara la aer frate incearca sa iti dobori limitele de exemplu sa presupunem ca azi alergi 1 ora si jumatate constant iar maine incearca sa fugi 2 ore de exemplu sper sa te insanatosesti si sa revii la normal toate cele bune bafta!

| georgianageo2424 a răspuns:

Sport si alimentatie sanatoasa? Si repede nu o sa reusesti! Mai bine incet si sigur happy
Bafta!

| Catalina283 a răspuns:

Incearca ca in fiecare zi, sau măcar de cateva ori pe saptamana sa faci sport sunt multe videoclipuri pe Youtube de unde poți alege.Mananca mai sănătos, fructe, legume etc si încearcă sa nu mai mănânci fast food