| StRuMP a întrebat:

Heii TPU!big grin
Nu stiam categoria potrivita, daca va deranjeaza sry.:S

Am o problema cu greutatea..defapt am 1.80 inaltime si 84 kg...as vrea sa slabesc cam 9 sau 10 kg...cum pot scapa cat mai repede de aceste kilograme?

Cel mai bun raspwinking FUNDAA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Simplu :

1. inveti sa mananci

http://www.getfit.ro/......abire.html

2. Inveti sa-ti organizezi mesele

3. Faci sport, 3-4 sedinte / saptamana ca lumea

12 răspunsuri:
| Woobitz a răspuns:

Pai intai cati ani ai
Cred ca ai 15-16 (dupa inaltime)
Pai poti incepe sa faci abdomene cate 50 de patru ori pe zi
prima data dimineata cand te scoli
doua cand vi de la scoala(adica vi de la scoala faci 50 iei pauza de 5 min si te apuci de celelalte 50
a treia seara inainte sa te culci
Deasemena evita cat mai multe lactatele si grasimile(orice este prajit si orice ce contine lactate)
Dar daca ai deja un corp cat de cat format poti sa faci si 20 de flotari pe langa celelalte 50 de abdomene

| Cosmin86 a răspuns (pentru Woobitz):

Abdomenele nu au nicio treaba cu slabitul, sunt exercitii de masa musculara.

Si cu ce recomanzi tu o sa-si faca praf coloana in zona lombara.

| Woobitz a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai daca vrea sa slabeasca trebuie sa isi lucreze si musculatura
Ceam zis eu acolo e si pentru slabit si pentru formarea musculaturi(eu avaem 60kg acum am 50kg cu exercitile astea

| danutu9000 a răspuns:

Nu minca 10 zile ai sa slabesti cu 10 -20

| RElena a răspuns:

Sport.

| ComanAmalia a răspuns:

Pai,sa faci mult sport, sa nu mananci dulciuri, sa nu mananci dupa ora 6, sa iei mesele regulat, iar intre ele poti manca cate un fruct.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ComanAmalia):

"sa nu mananci dupa ora 6" = prostia din popor. Mai documenteaza-te inainte sa aberezi

| ComanAmalia a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu aberez. Stiu din sursa sigura ca ceea ce am spus functioneaza, adica poti sa slabesti cateva kg.
Daca faci abdomene si tot felul de chestii de genul si mananci pe la 12-1 noaptea, are vreun efect? Eu nu cred. In fine, fiecare cu parerea lui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ComanAmalia):

Nu am zis ca nu functioneaza, am zis doar ca nu e sanatos.

Urmatoarea masa o sa fie probabil la 7 dimineata, deci 13 ore stai nemancata, iti fortezi prea mult stomacul.

Mai citeste despre nutritie si sanatate, poti slabi si fara sa-ti forteiz aiurea stomacul.

Eu am slabit 17 kg manancand si 2 mese dupa ora 18 ( am 5 mese pe zi ), dar MEREU ultima masa a fost dupa ora 20-21.

Ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, nu conteaza ora.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ComanAmalia):

P.S. : poti sa spui "sursei tale sigure" ca exista metode mai putin stupide de a slabi, dar sursa ta e probabil prea lenesa sa se documenteze si e genul de om care nu da 2 bani pe sanatatea lui

| ComanAmalia a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu ce sa zic. Am auzit de la mai multe persoane acest lucru: sa nu mananci dupa ora 18:00 si dupa cum spuneam, cineva a incercat acest lucru si chiar a slabit. Oricum sunt o gramada de metode. Eu spuneam de ceva de care eram sigura ca functioneaza, dar probabil fortandu-si stomacul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ComanAmalia):

Ok, sa-mi spui cand auzi de la un nutritionist sau de la cineva cu studii in domeniu chestia asta :)

Pana atunci :
http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

Citez : "Cea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa "nu mai mananci dupa ora X""

Si Cristian Margarit e unul din cei mai buni nutritionisti din Ro :)