| KameliaAura a întrebat:

Buna TPU:d Vreau sa incep sa faca sport, ce alimentatie corecta mi-as putea impune avand in vedere faptul ca vreau sa ma ingras? Vreau sa fac sport pentru un organism sanatos si in forma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Vrei sa arati bine?
Vrei sa te simti bine?
Vrei sa ai mai multa energie?
Atunci fi activa!
Nu e nevoie sa te inscrii intr-o echipa sau sa te duci la vreo sala de fitness-secretul este sa gasesti ceva care sa-ti faca placere si sa te tii de el.Trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci multe proteine(peste,carne, oua, lapte, branza).De asemenea, ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale)si o multime de fructe si legume proaspete.Corpul tau este unic si are nevoie de ingrijire.

5 răspunsuri:
| hasseki a răspuns:

Pai poti manca fructe (mere, pere etc.), ingrasa!

| Heartless562 a răspuns:

Poi cum vrei sa te ingrasi ca sa fii in forma? momentan esti foarte foarte slaba?
In cazul asta, iti recomand sa mananci mancare sanatoasa (nu batoane de ciocolata, mici sau alte prajeli in ulei, fast-food etc), si sa mananci multa. Cu 50% sau chiar dublu cat ai manca intr-o zi normala.

| KameliaAura explică (pentru Heartless562):

Nu sunt foarte slaba, numai ca vreau sa ma ingras putin.Incerc altceva

| Heartless562 a răspuns (pentru KameliaAura):

Ma gandesc ca nu vrei sa pui pe tine celulita in aceasta faza, si daca vrei : e de rau.
Eu iti recomand sa mergi la sala si sa incepi sa "tragi de fiare". Acuma sa nu crezi ca vei deveni nu-stiu-ce bestie plina de muschi, doar vei capata putina masa corporala. In + femeile cu abdomenul putin lucrat sunt sexy big grin
Nu trebuie sa mergi mult, doar vreo 3 luni (din care vei fi la sala 3-4 zile pe saptamana). Incearca sa reduci exercitiile cardio (ca alea te ajuta la slabit), si cum am mai zis...mananca sanatos dar mult!

| KameliaAura explică (pentru Heartless562):

Ok! Multumesc!