| ionescuandrada2000 a întrebat:

Daca am sa va spun asta...o sa va minunati.De la inceputul anului,ma cert cu o fata in continuu. Fata aceea m-a facut prostituata,curva,tarfa,otreapa,panarama, a spus ca fac nu stiu ce cu colegul meu de banca, m-a facut proasta si nesimtita.Eu,am spus decat un singur lucru dupa toate aceste jicniri:ca a facut avort de copilul unui baiat.Atat am spus si acum dirigintele meu vrea sa-mi scada nota la purtare din cauza asta.De ce ei nu-i face nimic? Pentru toate jicnirile care mi le-a spus,merita sa spun asta.Ea umbla cu toti baietii toata ziua, nici macar nu-si face temele ca umbla cu baietii, dar eu nici nu ies din casa si tot eu sunt prostituata.Adica,judeca-ti si voi logic! Care are vina mai mare:eu sau ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunteti amandoua exact la fel de vinovate si trebuie sa fiti pedepsite amandoua. Tu nu ai nici un motiv sa te intrebi de ce ea nu este pedepsita, este suficient ca tu esti pedepsita pe drept si ar trebui sa-ti fie extrem de rusine da fapta ta urata si de josnicia de care ai dat dovada. Nimic din ce ti-ar fi spus nu iti scade vina, fiindca pana la urma, ceea ce spui este doar responsabilitatea ta. daca te jignea doar ea si tu te comportai normal, ea era o nemernica si tu un om normal. Asa, sunteti amandoua la fel si nici una nu aveti dreptul sa o considerati pe cealalta mai rea.

| ionescuandrada2000 explică (pentru Brigaela):

Tu nu vezi cate jigniri mi-a spus! Eu am spus una singura dupa toate, una! M-am imbolnavit din cauza ei! Plang mereu cand imi aduc aminte! Plus ca mama a vorbit cu ea si atat de tupeista era, incat mai avea putin si-o batea pe mama mea.Se plange la toti profesorii de mine! Acum m-ai facut sa plang din nou.A da, e grav ce am spus eu, dar cate jigniri mi-a spus ea! Ia uite-te aici:http://dexonline.ro/......urv%C4%83,
RASPUNDE,plus ca ea a inceput prima!

| Brigaela a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

Daca tu erai un om de onoare, nu te coborai la nivelul ei si o ignorai. dar tu te-ai coborat la nivelul ei si ati devenit egale, nu inteleg de ce te superi atat. Plansul nu rezolva nimic, nu ai absolu nici un motiv sa plangi, a fost alegerea ta. In viata ai de-a face cu multi oameni josnici, dar oamenii normali isi vad de drumul lor, ignorandu-i. Tu de ce nu ai facut asta? Si daca ai ales sa te cobori la nivelul ei, de ce sa mai plangi acum, ca ai ajuns acolo? Ce conteaza cine a inceput? Conteaza doar ce ai spus tu, ce ai facut tu, cat de demna, cinstita, sincera, corecta, morala si bine-crescuta ai fost tu. Doar la asta sa te raportezi la faptele si vorbele tale. Niciodata nu exista scuza: altul a fost la fel de rau, asta este doar o metoda de a te minti pe tine. Tu esti doar tu si cu tine insati, esti responsabila de coloana ta vertebrala, de bunatatea si moralitatea ta. Si daca cineva te improasca cu noroi, tu poti sa treci mai departe si sa te speli. Sau poti sa ingenunchezi in acelasi noroi si sa improsti si tu. La sfarsit, tu vei fi murdara, daca o faci, nu va mai conta ca e si altul murdar.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Si ce legatura are cu sectiunea "Sanatate"?
Apucaturi de cartier!
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Are.Ca vad ca are ceva probleme.

| ionescuandrada2000 explică (pentru Legiuitoarea):

Scuze de categorie! La urma urmei, are o logica deoarece fata aceasta m-a imbolnavit de nervi, iar intr-o zi am plans 3 ORE din cauza ei si mi s-a facut rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se înțelege prea bine, jignirile au pornit de la faptul că ai spus că a avortat? Știi, dacă e adevărat, cât de traumatizant este? Din fericire, eu nu știu, însă există atâtea soiuri de resurse educaționale încât să înțelegi că nu îi e ușor să treacă peste un afront de genul dacă ar fi făcut avort, că fizic și-a asumat riscul de a muri și de a dezvolta complicații, de a ramane cu stres post-traumatic... cine nu s-ar enerva?
Din toată întrebarea asta scrisă semi-coerent înțeleg un singur lucru, că ești imatură pentru ăștia 13-14 ani. Altfel, ai fi realizat că sunt doar vorbe goale și că vă certați ca două femei de condiție socială joasă și fără educație, să nu spun altfel.
Știu că și când eram eu în clasa a cincea (a cincea, frate!) a fost un conflict pentru că un coleg îl înjurase pe altul de rude decedate. Doar că nimeni cu puțină materie cenușie nu mai ia în serios semnificația înjurăturilor așa cum o iei tu, se înjură și-n glumă de orice, ideea e să nu te simți ofensată.
Problema notei la purtare poate fi rezolvată, dacă nu mai ai alte abateri ale regulamentului în aproximativ două luni, se anulează avertismentul și s-ar putea să nu ți se mai scadă nota. Poți să îți întrebi profesorul pentru detalii.
Ah, și viața pe care o duce ea nu te privește pe tine, dar nici viceversa. Nici să duci o viață dubioasă nu e un model sănătos, dar nici să nu ai viață socială și singurele încăperi în care intri să fie chioșcul, școala și domiciliul. Trebuie să fie un echilibru!
Eh, ce zici?

| ionescuandrada2000 explică (pentru anonim_4396):

Nuuu! Ea a inceput cu jicnirile! Si nu ma mai face pe mine needucata! Ca nu stii tu daca sunt sau nu.Mai bine nu puneam intrebarea asta, ca vad ca toti ma critica pe mine.Da eu nu sunt din lemn! Nu am inima de lemn! Stii ce mi-am spus in gandul meu atunci? Ca mai bine imi rupeam un picior decat sa trec prin asta.Mi s-a rupt sufletul in mine.Nimeni nu ma intelege! A da am si eu o intrebare:Cum se sterge un cont pe TPU?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

Contul de pe TPU se șterge făcând cerere la rubrica de Contact, cea din susul paginii, îți spune și la schimbarea datelor din profil, dar ok.
În momentul în care ai 13/14 ani și scrii „jiCniri" în loc de „jigniri", e o problemă. Nu-s deloc grammar nazi, dimpotrivă, chiar am avut altercații cu alții din cauza stricteții inutile, dar greșeala ta e a naibii rău de tot, e stridentă... nu aveam ce să zic.
Educație implică și cultura, dar și „creșterea" bunului simț și a capacității de a relaționa cu oamenii. Din moment ce folosești atâtea semne ale exclamării rezultă că stai prost cu nervii. Te plângi de milă foarte mult pe un site social, ești instabilă. Și asta primești. Văd că nu spui nimic de vina ta, ci mai mult de a ei. Am înțeles că ea a început, sunt cuvinte goale cum am mai spus, serios, faci circ aici și dincolo pentru că ți-a zis ceva gen „c.u.rvooooo! târâturo! ieftino!"? Ți-a zis... și ce dacă? Te simți cu musca pe căciulă? Nu cred. Faci sex pe bani? Faci sex cu orice persoană pe avantaje sau orice altceva? Strici relațiile altora? Nu. Așa că oprește-te. Nu s-a luat de vreun părinte care ți-ar fi murit, nu s-a luat de un defect al aspectului tău major, în schimb tu te-ai luat de avortul ei, de trauma ei.

Te înțeleg, și eu ma simt neînțeleasă și în plus de multe ori, tocmai de-aia îmi permit să te trag de mânecă. Și sper să nu îmi dai ignore, dar, dacă o faci, să înțelegi vreo iotă.

| ionescuandrada2000 explică (pentru anonim_4396):

Am vrut sa scriu cu "g", dar nu m-a lasat robotelul.

| ionescuandrada2000 explică (pentru anonim_4396):

Tu chiar crezi ca ea a facut avort laughing)))? Nuuuu! Ai dreptate, sunt vorbe goale, spuse de mine la nervi.

| Xpressurself a răspuns:

Probabil ca te-ai coborat la nivelul ei unde a vrut ea sa fii (inconstient a facu asa, binenteles). cu siguranta este geloasa/invidioasa si a pus presiune pana ai cedat. asa reiese din ceea ce scrii, s-ar putea insa ca o anumita atitudine a ta de care nu-ti dai seama ca o manifesti sa o fii iritat de asemenea.
de ce nu face dirigintele tau nimic? pentru simplul fapt ca ea, asa cum banuiesc din ce scrii, s-a plins dirigintelui tau iar tu, daca ai tacut si nu ai spus nimic inseamna ca te consemnezi plingerii ei. astfel, pentru ca nu ti-ai luat apararea singura discutand la randul tau cu dirigintele ai lasat sa se inteleaga ca te simti vinovata. dirigintele tau nu are de unde sa stie ce s-a intamplat daca nu discuti deschis cu el si sa-i spui varianta ta. va trebui sa iei urgent atitudine. spune-i dirigintelui tau ca doresti sa dicuti mai detaliat despre acel incident si roaga-l sa-ti ofere cateva minute intr-un cadru apropiat. adica tu si cu dirigintele tau doar, departe de agitatie si presiuni. pana atunci noteaza-ti pe o hartie jignirile pe care ti le-a adus cu cat mai multe detalii ca sa iti expui punctul tau de vedere. fii cat mai la obiect. eventual expune-ti aici argumentele ca sa le discutam.
mai este un aspect pe care nu ar trebui sa-l uiti. ai parinti si ar trebui sa discuti acest aspect si cu ei. ei sunt probabil suficient de maturi sa inteleaga cauza discordiei dintre voi doua si sa te ajute sa ai o discutie cu dirigintele tau.
oricum, te astept cu cateva detalii. insa cat mai la obiect cum spuneam.

| EvilThoughts a răspuns:

Asta e o prostie.
Ceee doamne iartă-mă ai spus așa ceva?! Măcar e adevărat?
Da, ea ți-a zis 1000 și tu ai zis una care le întrece pe toate. Amândouă sunteți de vină. Explică-i dirigintelui că ai spus ce ai spus la nervi și poate te iartă.

| einsteinchen a răspuns:

Exista o zicala ce spune asa: "Daca te bagi in troaca, te mananca porcii."
Mai bine nu te mai implici deloc si nu mai spui nimic. Asa nimeni nu va avea nimic impotriva ta.
Eu zic sa-ti rezolvi problema notei la purtare cu dirigintele si atat.
Bafta!

| FoarteTareFrate a răspuns:

Pentru ca viata nu e dreapta. Simplu. Tu vezi lucrurile dintr-o privinta, celalalt din alta. Nu ai ce face. E ca si cum ai da la judecatorie ca motiv ca ai omorat un om "pai bine nenea, era cu nevasta-mea in pat!". Adica inteleg ca esti revoltata pentru ca tu consideri ca e vina ei, dar sa zicem ca e vina amandorura si asa a fost sa fie, a picat pe tine. La fel de bine putea sa pice pe ea. Si oricum, e mai grav ce ai spus tu, imi pare rau dar e...

| ionescuandrada2000 explică (pentru FoarteTareFrate):

Dar nu mai puteam suporta! Am suportat-o o data, de doua, de trei, dar gata! Nu sunt din lemn! Am si eu o inima.

| ionescuandrada2000 explică (pentru FoarteTareFrate):

Tu nu vezi cate jigniri mi-a spus! Eu am spus una singura dupa toate, una! M-am imbolnavit din cauza ei! Plang mereu cand imi aduc aminte! Plus ca mama a vorbit cu ea si atat de tupeista era, incat mai avea putin si-o batea pe mama mea.Se plange la toti profesorii de mine! Acum m-ai facut sa plang din nou.A da, e grav ce am spus eu, dar cate jigniri mi-a spus ea! Ia uite-te aici:http://dexonline.ro/......urv%C4%83,