| Marselina a întrebat:

Dau funda! In ultima vreme am observat ceva ciudat la cotul meu drept, este foarte aspru si este alb, ce poate fi? Imi este teama sa nu fie o boala, ajutati-ma! sad

Dau funda! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LadyLilith a răspuns:

Poate ca e un neg, am avut si eu pe cot. M-am dat cu otet si mi-a disparut. Sau poate iti e prea aspra piele de pe cot si aia e problema. Da-te cu crema intens hidratanta pe zona cu probleme. Daca persista, consulta-te cu un dermatolog si te va ajuta, iti va da un tratament. Oricum, nu-ti fie teama, ca nu cred ca e vorba despre o boala. Asa de aspra e pielea la cot la aproape fiecare persoana. Incearca tratamentul cu crema hidratanta de mai multe ori pe zi si daca nu, la dermatologie sigur te vor ajuta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect şi de simptomatologie!

În mod evident, este vorba de o afecţiune dermatologică ( probabil o dermatită ), dar pot fi diverse posibilităţi : dermatita/eczema atopica, psoriazis, neurodermita ( dacă apare prurit/mâncărime şi/sau iritaţie roşiatică ), pitiriazis/tinea versicolor, etc.

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru stabilirea/confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.
Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| ANONIMUUUUUUUS a răspuns:

Nu te speria asa am avut si eu dar a trecut cu timpul trebuie doar sa folosesti in fiecare zi crema de maini dar daca sa zicem in maxim o luna nu iti trece trebuie sa te duci la un doctor sa te vada oricum nu trebuie sa intri in panica laughing sper ca te-am ajutat :*