| Bianca777 a întrebat:

De ieri a inceput sa ma doara urechea, adica practic osul de la intrarea in ureche.Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca vede ceara, dar urechea nu e inflamata. Un dop de ceara produce durere? Nu stiu ce sa spun, nu am mai avut dop si ma spal zilnic in ureche si nici nu simt ca si cum as avea ceva in ureche. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Degeaba te speli in ureche daca nu o faci bine. Parerea mea este ca bagi apa in ureche, ceea ce nu e bine. Poate fi un inceput de otita. Recomand Otocalm de la farmacie.

| croissant a răspuns:

In cazul dopului de cerumen, diagnosticul se poate pune prin examinarea directa a urechii externe de catre medicul de familie, medicul pediatru sau medicul ORL-ist. Insa pentru tratarea afectiunii si a factorilor favorizanti pacientul trebuie sa se adreseze specialistului otorinolaringolog.
Exista diverse solutii ceruminolitice (care dizolva cerumenul) cum ar fi: apa oxigenata, solutia de bicarbonat de sodiu, glicerina, uleiul, ce se pot folosi in special pentru usurarea extragerii dopului de ceara. Acestea sunt eficiente mai ales daca dopul nu ocupa complet lumenul conductului. Insa cel mai sigur si eficient tratament se face in cabinetul medical. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceara se produce constant. Dta nu ai cum să elimini prin simpla spălare dopul, poți cere la un medic ORL să facă o spălătură a urechii.