| Alexxxxxa a întrebat:

Bună TPU!
De o săptămână am o problemă. În primele zile tușeam sec și mă ustura puțin în gât. Apoi am început să tușesc productiv, mi-am luat temperatura și am 37.3. Atunci când tușesc nu pot respira și simt că mă ustură, cred, unde sunt plămânii. Mi se mai întâmplă să amețesc. Deocamdată nu prea pot merge la medic, fiind primele zile după revelion. Mă voi duce probabil după, dar poate cineva să imi spună dacă are idee ce am? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Puteai să mergi la medic ÎNAINTE de Revelion, NU trebuia să stai până nu mai poţi!

Cel mai probabil, ai o viroză respiratorie ( banala răceală ) - presupun că mai ai şi alte simptome...

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai cald ( nu fierbinte ), etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Dacă nu ai probleme cu tusea/gâtul, se poate bea ceai de natural din orice plante.

Totuşi, sunt unele mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| KodrutZ a răspuns (pentru bursuc001):

Tot ce i-ai recomandat tu acolo sint rahaturi extrem de scumpe, care iti chinuie rinichii degeaba si nu trateaza absolut deloc cauzele.

| bursuc001 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bună ziua!

Asta o fi părerea ta strict NEPROFESIONISTĂ sad
Din păcate, NU prea ai dreptate!

Oricum, pentru rezultate maxime, tratamentul se începe cât mai devreme ( NU după 3-7 zile de la debutul simptomelor )!

O zi frumoasă.

| KodrutZ a răspuns (pentru bursuc001):

Asta e parerea mea fix DOCUMENTATA si TESTATA pe propria piele. Profesionistii iau comisioane. Eu nu, ma intereseaza doar sa ma simt bine. Exista alternative mult mai curate la rahaturile de import recomandate de tine, 100% romanesti. Vezi de exemplu ce mare porcarie e coldrexu' sau restul - aspirina cu antiiinflamator si ceva aditivi. La un pret care e 10% produsul si 90% reclama.

| bursuc001 a răspuns (pentru KodrutZ):

@KodrutZ, aveam o părere mult mai BUNĂ despre tine ( în privinţa răspunsurilor pe care le dădeai ), dar, din PĂCATE, începi să mi-o strici :(

Poate nu ai observat că eu NU am obiceiul să "comentez" la răspunsurile date de alţi useri, să critic pe "x" sau pe "y" pentru că are o anumită părere :)
Ştiu să RESPECT părerea fiecăruia!

Ar TREBUI să faci şi tu acelaşi lucru ( cel puţin în cazul meu ).

Am studii medicale, dar NU fac parte din categoria celor care "iau comisioane" pentru a recomanda anumite medicamente!
Într-adevăr, sunt destule persoane din această categorie; dar pe mine NU mă interesează situaţia respectivă!

Important este ca pacientul să se vindece şi, din PĂCATE, "rahaturile de import" sunt ( în majoritatea cazurilor ) mai EFICIENTE decât cele ( a se citi "rahaturile" - ca să ne menţinem în aceeaşi arie "gastronomică" =)) ) autohtone :(

De asemenea, dacă tot vrei să-mi faci "reclamă" la "alternative mult mai curate 100% romanesti", atunci TREBUIA să indici care sunt acele alternative ( la Coldrex, sau la ce medicament vrei tu - o comparaţie "documentată" )!

IAR din PĂCATE, chiar şi în cazul medicamentelor româneşti există o DIFERENŢĂ foarte mare de preţ/"calitate" :(

Ca să fac o comparaţie ÎNTÂMPLĂTOARE, am să aleg ALEATORIU Faringosept-ul şi Florisept-ul :
* 10 buc. de Faringosept costă minim 6, 75 lei - http://www.shopmania.ro/medicinale/p-faringosept-23105642

* 20 buc. de Florisept costă minim 7, 54 lei - http://www.shopmania.ro/other/p-florisept-99562727

De aici poţi trage singur "concluziile"...
Acelaşi lucru se aplică şi în cazul medicamentelor de import!

Oricum, am RUGĂMINTEA să nu mai continuăm această polemică pentru a nu fi nevoit să-ţi dau "Ignore" :)

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Bursuce,,comisionul '' tau sunt fundele, voturile si aprecierile celor care ii ajuti!

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bună seara, Angycut :)

Da, da, am uitat de acest "comision";)
Mda, ai dreptate.

O seară faină să ai!

http://i.imgur.com/D0Os2.jpg

http://i.imgur.com/P7AjXt1.jpg

http://i.imgur.com/qOJ9iwM.jpg

La Mulţi Ani!

| KodrutZ a răspuns (pentru bursuc001):

AntiGrip, tinctura de la Dacia Plant. Tine loc de Penicilina V (ca antiinflamator ma refer, Ospen-ul ala o fi avind el aceeasi substanta activa dar ca efect e zero barat - ma refer din nou doar la cazul meu, pe testate - treaba cu substanta activa mi-a zis-o o doctorita, eu credeam ca e ceva complet diferit). Pentru igiena cavitatii bucale/tratarea aftelor/stomatitelor si mai ales PREVENTIA LOR - pasta de dinti cu argila si Hofident cu Q10 ca apa de gura - inlocuiesc cu brio si costuri de citeva ori mai mici si mama pastelor de dinti si a prostiilor gen apa de gura cu fluor de import. Faringosept am incercat de curind. O nulitate fata de ce imi aduceam aminte de pe la sfirsitul anilor 80...
Astept o parere pe temele de mai sus. Cred ca e o polemica in limitele decentei. Vehementa mea se datoreaza si faptului ca - repet. descoperite pe pielea mea - exista alternative 100% romanesti cu mult mai bune.
P.S. Daca tot ai studii medicale, sint sigur ca esti de acord cu mine ca un pic de temperatura nu strica. Au ajuns toti sa fie programati de reclamele TV ca una-doua ce ii doare ceva, hop cu medicamentele in bot. Asta in loc sa fie programati ca anumite simptome trebuie lasate in pace, iar atunci cind x, y, z, urgent la medic, si nu hai cu parerea la tanti farmacista.

| bursuc001 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda, Ospen 1000 ( spre exemplu ) este echivalent cu Penicilina V 1000 - au aceeaşi substanţă activă ( fenoximetilpenicilină ) - vezi Prospectele de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......-1000.aspx

http://www.medipedia.ro/......0-U-I.aspx

Într-o oarecare măsură, ai DREPTATE :)
Este necesar ca pacienţii să înţeleagă că este importantă prevenirea şi, pentru asta, trebuie să pună accentul pe îmbunătăţirea sistemului imunitar!

Iar în situaţia în care apare ( totuşi ) o afecţiune ( în cazul de faţă o răceală - posibil o pneumonie deoarece viroza iniţială NU a fost tratată corespunzător şi s-a agravat ), TREBUIE făcut un control la MEDIC ( medicul de familie, cel puţin )!
Aşa cum spuneai şi tu, NU se merge ( direct ) la "tanti farmacista" deoarece intervine "povestea cu comisionul"...
Şi, în mod evident, NU se face "automedicaţie" în baza diverselor reclame tv/radio!

Cu pastele de dinţi şi apa de gură e mult mai lungă/complicată discuţia...
Din PĂCATE, "poziţia" pe care o am în societate NU îmi "permite" să dezvolt subiectul :(

Oricum, în majoritatea cazurilor, recomand şi folosirea diverselor tratamente/produse naturiste ( pe bază de plante )!

Între altele şi acel AntiGrip - apropo : nu ştiu dacă ai avut ocazia să vezi lista ingredientelor - este foarte "interesantă" şi corespunde cu majoritatea ingredientelor folosite în regim "casnic";)
Vezi Prospectul de la linkul :
http://teradoexpert.ro/antigrip-50ml-dacia-plant/271.htm
Iar în cazul în care febra depăşeşte 38 grade, atunci se poate folosi Febrifug ( tot de la Dacia Plant ) = echivalentul Aspirinei - vezi Prospectul de la linkul :
http://teradoexpert.ro/febrifug-60-comprimate-dacia-plant/98.htm

Şi mai sunt diverse tratamente/remedii & produse naturiste ( pentru majoritatea afecţiunilor )...
Din păcate, prea puţine persoane le mai cunosc/folosesc :(

O seară frumoasă.

| KodrutZ a răspuns (pentru bursuc001):

Ciudat cu febra, am foarte rar astfel asa probleme. Ultimul episod a fost febra 38 pe seara, in crestere pina la 38.5 cind m-am culcat. Fara sa iau nimic, fara sa ma isterizez. Dimineata aveam o durere monumentala de cap, insa febra trecuse. Nu a urmat vreo gripa sau altceva.
P.S. Ce treaba are pozitia din societate cu dezvoltarea subiectului? Doar nu ai semnat cu nume/prenume si serie buletin cind ti-ai facut cont aici...
P.S. 2 AntiGrip-ul cred ca poate fi inlocuit cu succes cu kimchi (http://en.wikipedia.org/wiki/Kimchi). E CRI-MI-NAL. Chit ca dai vreo 10 RON pe varza si vreo 150 pentru condimente ca sa prepari un borcan de 5 kg... merita! Nu neaparat ca medicament, cit ca specialitate picanta de lesini care totusi nu are efecte secundare.

| bursuc001 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda, depinde cum reacţionează fiecare organism şi, evident, depinde de sistemul imunitar.
Eu, spre exemplu, răcesc de maxim 1-2 ori pe an happy
Dar, într-adevăr, atunci fac şi amigdalită/angină/anghină & apare febra destul de mare sad
Oricum, folosesc ( predominant ) remedii naturiste şi în 3-4 zile îmi revin!
Aşa cum spui şi tu, NU se iau medicamente cu pumnul pentru o mică durere de gât/cap.

P.S. : Apropo de "poziţia" în societate, am mulţi colegi de breaslă care îmi cunosc ID-ul ( nu sunt chiar incognito pe aici ), motiv pentru care evit astfel de subiecte "sensibile".

P.S. 2 : Interesant acest Kimchi happy
Exceptând adaosurile de "peşte" ( preparate care au peştele ca bază ), mi se pare OK!

Dacă bine observ, se aseamănă ( oarecum ) cu moarea de la noi - şi nu mă refer strict la cea de pe varza murată, ci şi la moarea/morătoarea ( zeama ) de pe alte murături autohtone.
Şi la noi, în unele zone se condimentează castraveţii muraţi & gogonelele ( în momentul în care se pun la murat ) cu : ardei iute ( cei drept, NU folosim acel chili roșu ), căţei de usturoi, etc. + ( evident ) nelipsitele condimente ( sare, piper boabe, muştar boabe, cimbru, mărar, oţet )...

De asemenea, la noi, în multe zone, se utilizează această "morătoare" pentru a acrii ciorbele sau se face "mâncărică" ( felul 2, mâncare scăzută ) de castraveţi muraţi, ori de varză murată, etc.

Sau, să ne amintim leacurile din bătrâni : acea pălincă ( naturală, preferabil de prune din Maramureş sau Sălaj, la minim 50 de grade, distilată de 2-3 ori ) cu piper măcinat.
Ori vinişorul de casă fiert cu scorţişoară - ambele sunt deosebite în caz de răceală!
De asemenea, dacă-ţi aduci aminte, "bătrânii" tratau durerile de gât cu câteva picături de petrol lampant pe zahăr şi îl sugeau încet happy

Aşa cum am spus şi anterior, avem MULTE tratamente/remedii & produse naturiste ( pentru majoritatea afecţiunilor ), dar, din păcate, prea puţine persoane le mai cunosc/folosesc sad

Multă sănătate!

| Addictus a răspuns:

Hei, ai primit ceva infecţie! Du-te la farmacie şi informează-te big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Addictus):

Prostie mai mare nu puteai sa spui? Ce draq sa te informezi la farmacie? Alea NU sint doctori. Iti recomanda vreun rahat sa isi ia comisionul, crapi, le doare in c*r. Nu sint responsabile de ceea ce recomanda.
@Alexxxxxa: Stai acasa, da-i cu ceaiuri calde si multa vitamina C si dupa cit mai repede la medic. Nu fa prostia sa iei Nurofen si alte porcarii de-astea atita vreme cit nu ai macar 38.5.

| Addictus a răspuns (pentru KodrutZ):

Calmeaza-te baiatule happy

| Alexxxxxa explică (pentru KodrutZ):

Am reușit să ajung la medic, am pneumonie

| KodrutZ a răspuns (pentru Alexxxxxa):

Bine ca ai rezolvat. Nasol cu pneumonia, da' trece si asta...

| Alexxxxxa explică (pentru KodrutZ):

Mersi :*

| Dumitru_Luca_1998 a răspuns:

Esti frumi. Te faci tu bine :*