| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 2 zile am burta umflata si ma doare cand o umflu, si ma doare in partea stanga si dreapta jos. apendicita nu poate sa fie pentru ca m-am operat. am si asa senzatii ca am nevoie la toaleta. Ce ar putea fii? straight faceMultumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| astamicuta a răspuns:

Eu cred ca esti balonata si in locul tau as manca activia si as bea ceaiuri adecvate.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Durerile gen partea stanga si partea dreapta, balonare sunt specifice rinichilor, dar neah nu sunt doctorsi nici sa de priceput cum sunt copii de aici :p

| deea1988_9967 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de balonare, ar trebui mai intai de toate sa iti schimbi obiceiurile alimentare. Pentru inceput, nu mai manca in graba. Altfel, presiunea din stomacul tau creste, determinand sporirea productiei de gaze, de unde rezulta, evident, aparitia balonarii.
Daca esti o consumatoare de lapte, trebuie sa retii un lucru important. Intoleranta la lactoza din lapte duce la balonarea abdomenului. Rolul lactozei este sa dizolve zaharul din lapte. Astfel, 200 de ml de lapte nedigerat produc 0, 03 cm cubi de gaz in stomacul tau. Cantiatea pare infima insa, raportata la dimensiunea stomacului, este semnificativa.
1. Consuma alimente ce contin fibre, precum legume proaspete, cereale. O dieta bogata in fibre elimina constipatia si conduce la un nivel mai scazut al gazului.
2 Consuma alimente ce contin potasiu. De exemplu: ciupercile, varza, conopida, sparanghelul. Acestea ajuta la scaderea nivelului de sodiu din organism. Cu cat mai putin sodiu (sare) consumi, cu atat mai repede vei scapa de balonare.
3 Consuma iaurturi probiotice sau ceai de menta care elimina disconfortul.
4 bea ceaiuri pentru digestie.
pe mine asta ma ajuta, insanatosire grabnica!