| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 4-5 zile sunt racit, in primele 2 zile ma durea capul, imi curgea nasul si eram somnolent, insa de vreo 2 zile am scapat de ameteala, dureri de cap, mai tusesc, imi curge nasul dar am o problema. Ma dor ochii cand ii fortez intr-o parte. Poate fi de la raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este de la raceala.
Dormi cat poti de mult, bea ceai cald si manaca supa calda.

| vocea a răspuns:

Da ochii te dor de la raceala, pe mine ma durea si parul din cap si talpiile, iti recomad sa iei pastile de febra in caz ca ai ca sa te mai lase, apoi sa bei un ceai cu miere si lamaie, o sa vezi ca o sa te simti mult mai bine.

| Paulinovici a răspuns (pentru vocea):

Dar chiar de 2 zile in continuu sa ma doara cand ii fortez intr-o parte? sus, jos, dreapta, stanga. M-am dat cu un fel de crema pe ochi, trece senzatia doar pentru cateva ore. in rest nu.

| Zazy a răspuns:

Ar putea fi si de la raceala...dar probabil si de la faptul ca stai prea mult cu ochii in telefon, calculator, tv. Ochii sunt foarte sensibili, si chiar si cea mai mica problema, usturime pe care o simti la ochi se poate agrava, daca ma intelegi. Nu vreau sa te sperii, dar te sfatuiesc sa mergi la un oftalmolog. Iti zic din propria mea experientawinking.