| Oaltaea98 a întrebat:

Desi am aproape 17 ani sanii mei sunt foarte mici, ca a unei fete de 13-14 ani si nici n-au mai crescut in ultimii 2 ani. Care sa fie cauza? Am probleme de dezvoltare? Oare mai cresc?

PS : Nu sunt nici foarte inalta (1.58).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uita-te la si vorbeste cu: mama, matusa din partea tatalui, matusa din partea mamei, verisoara primara, etc.
Iar legat de inaltime, consulta-te si cu membrii din familie de genul masclin. La inaltimea lor mai scade vreo 5-10 cm, ca sa vezi cam unde ar trebui sa fi/sa ajungi tu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa consulti un medic de specialitate pentru siguranta. Cand m-am casatorit si sotia mea avea sanii mici. Au crescut cu timpul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Situaţia este relativ normală ( mai ales că eşti mai scundă )!

Sânii se dezvoltă până pe la 18-20 de anişori, apoi se mai măresc/dezvoltă la/după prima sarcină.

De asemenea, e posibil ca sânii mici să fie o caracteristică fiziologică - mai ales dacă mama/bunica ta au avut sâni mici ( de obicei, se "moşteneşte" ).

Toate cele bune.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-ai tate, treci peste.
Nu scrie nicaieri ca toate fetele trebuie sa fie 90-60-90.

| vocea a răspuns:

Draga oaltaea, pentru a fi cat mai sigura poti contacta un medic si el iti va raspunde la intrebari, ceea ce vreau eu sa iti spun este ca sanii atata timp cand sunt naturali sunt foarte frumosi, si iti spune asta un baiat nu o fata geloasa pe tine, pentru un baiat adevarat marimea sanilor nu conteaza daca conteaza atunci ei te vor doar pentru o noapte, fiindca el nu ramane cu 2 tate pe romaneste, el ramane cu perosana pe care o iubeste si sanii nici nu mai conteaza atata timp cat te iubeste, toate lucrurile alea mediatizate la tv cu sanii mari si implanturi este o imagine falsa adusa femeii, sigur iti poti face un implat daca esti deranjata de sanii tai dar asta nu o faci pentru tine o faci pentru cei din jur, eu ca baiat prefer sa fie naturala, asa arata o fata frumoasa, si sper sa gasesti o rezolvare ca sa te multumeasca mult suuces scumpa oaltaea daca nu gresesc