| BellsC a întrebat:

Ieri am facut rubeola sau rujeola nu stiu exact cum ii zice, toti colegii mei de clasa si de liceu au, dar ma mananca rau de tot pielea.Stiu ca nu e bine sa ma scarpin, dar tot am facut`o asa incet poate imi mai trece. dar numai pot si ma ustura si fata rau. ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| aurasauras a răspuns:

Mixtura mentolata, dar cel mai bine se vindeca cu Biter suedez de la Maria Trebent-garantat si nici nu raman semne, producator Parapharm. Tamponezi fiecare bubita cu un pansament steril pe care pui biter.

| imthefkinguseroftpu a răspuns:

Stai chill. Nu iti vor ramane semne sau porcarii de genul. Chestia aia este valabila la varicela ( varsatul de vant ), unde apar niste bubite rare ca picaturile de apa pline cu ceva albbig grin. Nu stiu cum sa-ti explic, da-i search pe google. Iar tu cred ca ai RUBEOLA. Rubeola este o forma mai usoara a rujeolei. Pojarel se mai spune. Iar la faza cu semnele iti spun inca odata.si eu de o zi ma scarpin in continuulaughing. Am fost trimis acasa de la liceu pentru rubeolalaughing. In multe licee s-a intamplat sa fie epidemie de rubeola. Kretzulescu, Cerchez, Iorga, Caragialethinking Trebuie doar sa fii pe cat se poate de normala, sa mananci ceva la regim si sa nu te mai gandesti la mancarime:-s. Totusi nu-i chiar asa de bun scarpinatulwhistling. Simptomele sunt de greata, lipsa poftei de mancare thinking, dar pur si simplu sunt plin de energie si am golit frigiderul de "mancare de regim" (masline, branza, cascaval, rosii, lapte, ceai, unt cu gem.in general mancare de post. mancare care sa nu fie grea la stomac). Insanatosire grabnicabig grin.

| BellsC explică (pentru imthefkinguseroftpu):

Multumesc,mi-am revenit demult. fara semnebig grin!

| imthefkinguseroftpu a răspuns (pentru BellsC):

Ouch. Acum am vazut data postariibig grin. Ma bucur pentru astabig grin!

| AidaAndreea a răspuns:

Daca te-ai scarpinat iti raman cicatrici pe viata...nu glumesc.O fata pe care o cunosc are pe amandoi obrajii semne parca ar fi arsa.Si eu m-am scarpinat pe 2 bubite si inca mai am semn. Daca te-ai scarpinat pe corb este bine ca nu se vede prin haine.Dar pe fata este naspa.Cand am avut varsat de vant m-am dus la spital deoarece este o boala care se transmite de la om la om.Doar daca ei nu au avut vreodata pentru ca aceasta boala doar o data in viata o ai.Si o sa iti dea de la spital alifie. Dureaza cam o saptamana pana iti trece.

| BellsC explică (pentru AidaAndreea):

Dar nu am bubite...sunt pete adica mi se pare ca incep sa se formeze bubite.asa brobonele...

| AidaAndreea a răspuns (pentru BellsC):

AAA.deci inca nu a evoluat...nu te mai scarpina cauta pe net sau du-te in spital pentru ca asta este se ia de la om la om si cauta alifii. Daca te scarpini vei regreta toata viatalaughing

| deea100 a răspuns:

Buna! cati ani ai? ai facut vaccin? din 2004 se face ROR pentru rujeola, rubeola, oreion... poate nu este nici rujeola nici rubeola