Întrebare recomandată | WildLatte a întrebat:

In dimineata asta, m-am dat pe fata cu o crema,pe care n-o mai incercasem pana acum. Pe aceasta trona frumos cu scris mare si citet " PENTRU PIELE SENSIBILA ", de asta am si cumparat-o, am pielea foarte sensibila. Ma dau cu ea si dupa cateva minute simt ca ma arde pielea si vad ca se inroseste, clatesc cu multa apa, dar imi ramane fata rosie ca arsa de soare. Trece si aceasta roseata,dar problema este ca in urma ei mi-au ramas pe fata in anumite locuri niste semne, ca niste urme de la zgarieturi mai adanci sau ca dupa un cos stors la maxim. Sunt mici, dar totusi se vad si arata urat. Ce as putea face sa treaca? S-a mai intamplat cuiva asa ceva?

PS : Am verificat si nu este expirata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bmliohndu a răspuns:

Am patit si eu asta de la un gel de fata te pot asigura ca iti va trece in maxim 3 zile definitiv pe zi ce trece pielea ta o sa arate tot mai bine insa trebuie NEAPARAT sa NU folosesti fond de ten sau pudra pana iti trece altfel este posibil sa se agravezi.Stiu ca nu iti vine sa iesi asa din casa dar trebuie s ate gandesti ca este spre binele tau si iarasi important spala te pe fata dimineata si seara cu un sapun pe care sa il ti doar de fata nu te speli si pe maini sau pe corp cu el trebuie sa iti faci un sapun doar pentru fata. Fundita?

9 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ai avut o reactie alergica la un anumit ingredient.
Roseata este probabil din cauza unor capilare de la nivelul pielii care s-au spart. Mai ales daca spui ca te-ai inrosit.
Acele urme iti vor trece in cateva zile.
Si eventual incearca alta crema.

| untu a răspuns:

Cum se numeste crema pe care ai incercat-o? Incearca crema de fata,, APIDERMIN", o crema de fata foarte buna din miere si laptisor de matca! Dar mai intai trebuie sa ai fata demachiata si spalata cu apa rece!

| doreal a răspuns:

Asta sa iti fie invatatura de minte ca alta data sa te dai cu crema pe o portiune mica de piele, sa vezi daca iti e buna sau nu big grin.

| AlinaValentina97 a răspuns:

Esti alergica la acel produs. Cand iti cumperi o crema noua mai intai incearc-o pe mana sa vezi daca nu esti alergica la acea crema.

| Anonimus20031992 a răspuns:

In primul rand stai vreo 3 zile acasa (fara sa iesi din casa si fara sa te dai cu ceva) sa vezi daca trec si daca nu trec trebuie sa mergi la doctor URGENT!

| Nestiutoarea9 a răspuns:

Am patit si eu. Iti va trece in 3-4 zile happy Fata asta sensibila. Nu te da cu fond de ten happy

| MyLady111 a răspuns:

Da,si eu am patit. Uite, o sa-ti treaca in, macar, o luna. Daca vrei sa scapi mai repede du-te la medic, poate e ceva mai grav.Inca o solutie ar fi sa folosesti un tratament pentru fata de la Spa.In pls,daca vrei sa iti treaca sanatos si repede si sa nu mai ai astfel de probleme pot sa folosesti un tratament natural,necumparat etc(poti sa folosesti carne cruda de porc,ti-o pui pe fata si o tii acolo,pe fata vreo jumatate de ora; poti faci un gel din miere,faina,rahar,putina apa si crema nivea, fooarte putina crema, dar ai grija ca gelul va fi cam dur, dar trece repede, apoi sa aplici acesta de trei ori pe zi timp de doua saptamani)...

| Andreea30ana a răspuns:

Poate asta trebuie sa faca, asa o fi ea. in orice caz de sfatuiesc sa intrebi un adult sau sa mergi la farmacie. daca cremea ai cumparat o de pe oriunde nu e bine. ar trebui o crema de la farmacie sau recomandata de doctor! FUNDA?

| Marcu_Andreea_1990 a răspuns:

Incearca sa schimbi crema.