| Ionutz021305 a întrebat:

In urma cu 2 ani am suferit de anxietate,avem palpitatii,oboseala si ma gandeam tot timpul ca o sa patesc ceva,ei bine, in prezent, de vreo 2 luni, simt de vreo 2 -3 ori pe zi o senzarie de tremur a inimii...parca pentru 1 secuda inima tremura foarte tare (doar pentru o clipita) sau parca simt o bataie mai puternica a inimii.Am 17 ani, ce as putea avea, tot de anxietate e legata problema asta? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns:

Ahhh,amintiri...si eu in momentul de fata iau tratament pentru tulburare de panica+episod depresiv(Serlift in momentul de fata, iar acum cateva luni si benzo).In primul rand du-te la medicul de familie, acesta va hotara mai departe unde te trimite.
Daca va trebui sa ajungi la psihiatrie eu iti recomand sa te tratezi, adica in cazul meu, se vede o diferenta destul de mare.Am dezvoltat tulburarea de panica pe parcursul a jumate de an,si s-a inrautatit din ce in ce mai mult, iar acum cand ma gandesc la trecut sincer iti spun ca nu stiu cum am ajuns aici,(in contextul in care, in viziunea mea nu aveam niciun viitor), iar acum, sub tratament de aproximativ 4 luni pot spune ca imi este mai mult, mult mai bine.(Peste 6 luni sper sa reusesc sa intrerup antidepresivul, cu recomandarea medicului bineinteles, sunt si situatia ca peste 6 luni devin major deci daca nu va trebui sa imi schimb medicul)

Oricum destul despre mine, sper sa treci prin asta cu brio si nu intru-un an, ci poate in cateva luni tongue
Succes.

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Sunt palpitatii, palpitatiile sunt inofensive si sunt cauzate de obicei de stres si anxietate. Si foarte rar sunt cauzate de boli ale inimii cum ar fi artimie dar nu ai de ce sa iti faci griji ca tu nu ai asa ceva. Deci linisteste-te ca daca te sperii la fiecare bataie de inima o sa ai si mai multe palpitatii, apoi iar te sperii si e un cerc vicios, deci mai mult pierzi timp sa te stresezi pentru niste probleme pe care nu le ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mergi la specialist pana nu vei da în atacuri de panica de alea scapi greu mergi și urmează tratamentul pana nu se cronicizeaza și dai în alte complicații asta e doar unu dintre zecile de simptome a anxietății mergi la psihiatru după dacă după 2 săptămâni persista problema la inima vizitează un cardiolog da clar de la anxietate se trage totul e o boala parsiva și dacă e netratata ani de zile e destul de greu de a se vindeca chiar dacă se va vindeca va da remiteri asa ca da ai un episod anxios îl poți vindeca complet cu tratament chiar și cu psihoterapie. Nu te juca cu anxietatea ca nu o sa îți tremure doar inima o sa îți tremure tot corpul

| lalaura94 a răspuns:

Cel mai probabil doar anxietate, o vizita cardiologica nu strica totusi, indiferent daca ai sau nu o problema.