| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

In urma cu ceva timp am avut probleme legate de anxietate. Acum au aparut iar in urma unui vis. Mi-e frica sa nu mor, sa nu fac ceva si prin asta sa mor. Mi-e frica sa trec pe langa pastile, mi-e frica sa nu beau ceva si sa nu se intample asta. Un sfat? Credeti ca ar fi bine sa iau niste pastile anti-stres din plante?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca ceva de plante, nu pot sa iti facacrau, sunt naturale.Si discuta cu un psiholog, te poate ajuta sa depasesti starile, sa le intelegi si sa le infrunti.Dar daca situatia se mentine du-te si la doctorul specialist psihiatru pentru niste pastile.Totusi,nu e grav ce ai tu, tine doar de tine sa te ajuti cu ajutorul tau, a unui psiholog...retine ca psihologul si psihiatrul sunt doua lucruri diferite.
Citeste si carti de psihologid despre cum sa infrunti anxietatea..si capul sus, si eu am avut stari de anxietafe, si mi-au trecut...Nu e asa grav... vointa, puterevsi rabdare sa ai.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum erau acele crize?

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru RAY):

Este vorba de frica. mi-e frica de orice.

| RAY a răspuns (pentru AnaAnastasiaaaa):

Descrie momentele de frica? ce anume ti le causeaza?

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru RAY):

Orice. Un vis pe care l-am avut, un moment care m-a marcat si ma face sa ma gandesc la asta, gandurile de cele mai multe ori.

| RAY a răspuns (pentru AnaAnastasiaaaa):

Tratementele naturiste au efect mai mult placebo sa stii, medicamentele nu vindeca, ai probleme sociale? ai fost dezamagit mult?

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru RAY):

Sunt fata si nu.

| RAY a răspuns (pentru AnaAnastasiaaaa):

Ciudat,atunci de unde frica asta nu inteleg

| danutzu96 a răspuns:

Din cate stiu asta se trateaza cu anxiolitice. Dar nu iti recomand nenorocirile alea mai bine te duci si discuti cu un psiholog.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Villan_Ek_1994 a răspuns:

Salut! nu o spun neaparat pentru funda. Aici nu este vorba despre pastile, injectii tratament aici este o problema cu tine mai exact.In viata ta s-au intamplat lucruri care nu sunt tocmai frumoase, in familia ta poate chiar daca nu le crezi importante subconstientul tau a procesat totul iar astazi sunt acele rani care te-au marcat rani pshihice. Nu vreau sa intelegi prin probleme pshice ca esti nebun/a doar ca au ramas in interiorul tau niste temeri peste care nu ai putut sa treci. Dar mai exact ce ai visat? este foarte important sa stii ce ai visat, acolo vei afla adevarul si vei stii din ce cauza ai acest vis. Multi oameni cred ca daca merg la pshiolog oamenii ii considera nebuni isa nu este asa eu iti recomand sa cauti un pshiolog cu care sa vorbesti incepand de acolo vei afla din nou care si unde este problema ta.Un sfat nu da importanta acestui vis si nu il lasa sa iti umple tot timpul sa te gandesti la acest vis.Eu aici ma opresc dar sper ca intr-o zi sa revii aici si sa fi bine atica fara a te teme de ceva anume si sa poti spune ca ai o viata fara frica.
Cu prietenie Costi!

| Libertus a răspuns:

Pastile nu ca dai in nebunie dupa + ca ai spus ca nu vrei sa treci pe lângă ele.
E doar un vis. Am patit-o si eu cu visele. Trebuie sa gandesti rational. Daca traiesti mereu cu frica de moarte unde mai e viata? Pierzi distractia, pierzi totul, vrei sa ajungi un om depresiv, un om închis intr-o cusca?
Mai bine mergi la psiholog.