| ora1 a întrebat:

Buna TPU.Inainte raceam foarte rar,insa iarna asta am racit de doua ori, am avut amigdalita vreo luna in urma si de ieri iar mi-a aparut amigdalita.Mi s-a spus ca am imunitatea scazuta.Cum pot trata natural amigdalita si ce sfaturi imi puteti da pentru imbunatatirea sistemului imunitar? Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Cauta si fa ceaiuri, trateazate cu ceaiuri cu lamaie, si fa asa: pune la infierbantat apa intr-o oala, intr-o cada de palstic sa pui o mana de sare grunjoasa, peste care pui ceva apa rece nu multa, peste care torni 1 pahar cu otet alimentar peste sare in cada de plastic si apa rece, amasteci bine, apoi torni apa fierbinte tare peste tot in cada de palastic, amesteci cu ceva bine, bine, si incearca pe rand sa introduci picioarele pe cat suporti, picioarele sa fie desculte, suflecata pana la genunchi, acoperate cu o patura peste picioare, si introdu incetisor picioarele usor, rand pe rand pe cat suporti, stai acolo acoperita cu patura peste picioare cu tot cu cada de plastic, ca aburii aceia sa intre in potii pielii, stai macar 1 jumatate de ora, dupa vare ia si bea paracetamol depinde cat permite la varsta ta, si imediat bagate in plapuma si adormi. Maine vei fi ca nou! Nu vei mai avea nimic! Multa sanatate! Atentie, sa nu ai probleme cu inima!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi "trata" amigdalita în mod "natural" sad

Tratamentele naturiste sunt ADJUVANTE - adică ajută în tratarea afecţiunilor - dar NU le vindecă!

Este necesar un control la medicul de familie şi un tratament MEDICAMENTOS!

Pe lângă acesta, poţi urma diverse tratamente naturiste, în special pentru "întărirea" imunităţii!
Şi, să consumi MULTE fructe bogate în vitamina C...

Toate cele bune şi multă sănătate.

| OOOLEOOO a răspuns:

Obisnuiam sa ma imbolnavesc mereu, drogurile farmaceutice (medicamentele) parca faceau parte din dieta mea zilnica iar imunitatea mea era la pamant.

Apoi am trecut la o alimentatie vegetariana, fitness si dezvoltare personala.

Sincer nu mai stiu ce gust are un paracetamol cum arata doctorul meu de familie iar o raceala daca ma prinde dispare in 24 de ore :)

http://youtu.be/t1aml4seJNg?t=18s

Alimentatie+sport+psihologie+pace interioara.

http://youtu.be/yeHz93kH8j4

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, in caz de descoperi ca ai imunitatea scazuta in urma unul consult la medic, se poate urma reteta medicului in care cu siguranta iti va prescrie un sirop pentru imunitate, sau daca ai stomacul bun fara de probleme, poti prepara acasa din: miere de albine, cu zeama de lamaie, si usturoi, din care iese o solutie, din care in fiecare dimineata, sa dizolvi in apa fiarta si racita un pahar de apa fiarta si racita amestecata cu 1 lingurita de acea solutie. Se bea dimineata pe stomacul gol. Iar la amigdalita, poate este nevoie de antibiotic, tot la prescriptia medicului in urma unui consult la medic.

| ora1 explică (pentru Daalalifnuunalif):

Am luat antibiotice luna trecuta si daca mai iau si acuma mi-e frica sa nu-mi stric si mai tare sistemul imunitar.Atunci era mai grav, aveam febra aproape 40 si nu ma puteam scula din pat vreo saptamana.Insa acum am febra 37 si nu ma simt foarte rau.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru ora1):

Cauta si fa ceaiuri, trateazate cu ceaiuri cu lamaie, si fa asa: pune la infierbantat apa intr-o oala, intr-o cada de palstic sa pui o mana de sare grunjoasa, peste care pui ceva apa rece nu multa, peste care torni 1 pahar cu otet alimentar peste sare in cada de plastic si apa rece, amasteci bine, apoi torni apa fierbinte tare peste tot in cada de palastic, amesteci cu ceva bine, bine, si incearca pe rand sa introduci picioarele pe cat suporti, picioarele sa fie desculte, suflecata pana la genunchi, acoperate cu o patura peste picioare, si introdu incetisor picioarele usor, rand pe rand pe cat suporti, stai acolo acoperita cu patura peste picioare cu tot cu cada de plastic, ca aburii aceia sa intre in potii pielii, stai macar 1 jumatate de ora, dupa vare ia si bea paracetamol depinde cat permite la varsta ta, si imediat bagate in plapuma si adormi. Maine vei fi ca nou! Nu vei mai avea nimic! Multa sanatate! Atentie, sa nu ai probleme cu inima!

| ellanita a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la medic happy