| dirtyraccoon a întrebat:

De cand m-am mutat in strainatate, sistemul meu imunitar a slabit. Inainte de-abia daca raceam o data pe an, acum am racit de vreo 3 ori in 5 luni. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Blablabla0012 a răspuns:

Ai schimbat mediul de trai. Este normal ceea ce se intampla. Cu timpul nu vei m ai avea aceasta problema si sistemul tau imunitar se va adapta uso usorm. Singurul lucru care il poti face este sa mananci sanatos, sa iti uei vitaminele si calciul necesar, dar sa te si inbraci pentru vremea ee afara.

2 răspunsuri:
| DoriKat a răspuns:

Pentru mine echinaceea e sfântă, poți să iei tratamente naturiste impotriva racelii, sa iți întărească imunitatea.
și încearcă să te protejezi de virusi spălându-te des pe mâini (mai ales când vii de afară), evită aglomerația și oamenii bolnavi.

| dirtyraccoon explică (pentru DoriKat):

Mereu ma spal pe maini. Si in locuri aglomerate nu stau exceptand la liceu. Nu prea ma intereseaza cum sa scap de raceala, ma intereseaza ce s-a intamplat. Nu vreau sa fiu racita asa des. crying Multumesc pentru raspuns oricum.