| alexa1808 a întrebat:

Pentru fetele care au fost gravidute, am o intrebare; ati avut greturi pe durata sarcinii? sau cum le-ati facut fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu am prea avut greturi dar in schimb aveam o problema cu mirosurile de tigari, parfumuri, anumite feluri de mancare[nu le suportam ]

| supradozadenebunie5 a răspuns:

Greturile apar dimineata, cand glicemia este scazuta. Inainte de a te ridica din pat, mananca un pic de paine, biscuiti sau fructe uscate. Bea un ceai de menta usor indulcit, acesta are efect calmant si mareste glicemia.

Bea: apa, bauturi cu gheata, ceai sau supa de legume.

Alternativa la bauturi este reprezentata de fructele apoase, de exemplu pepenele rosu sau strugurii. Poti sa mananci o inghetata din cand in cand.

Evita alimentele grase si mancarurile puternic condimentate. Alimentele usoare, precum fructele, legumele, cruditatile si produsele lactate solicita mai putin stomacul si sunt mai sanatoase.

Mananca in portii mici: rontaie un biscuit sau mananca o banana intre mese, ca sa nu ai niciodata stomacul gol. Cea mai buna metoda de combatere a greturilor este prevenirea lor.

Nu te lungi in pat imediat dupa masa. Asteapta doua ore inainte de a-ti face siesta.

Un remediu de pe vremea bunicii? Ia o lingura de miere la primele semne de greata!

| 123124234 a răspuns:

Sunt de acord cu supradozadenebunie5...,nu fa efort nu stiu daca tzia spus si supra...n-am citit tot basmu ala