| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU luna trecuta mi-a venit pentru prima oara menstruatia. Luna asta mi-a venit mai devreme si am niste dureri foarte mari. E ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E foarte normal si sa iti mai aline durerea poti folosi supozitoare de diclofenac sau pastile de ibuprofen sau saridon, nurofen, etc

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E normal ca la început să fie dereglată şi să vină mai devreme sau să întârzie, uneori chiar mai multe luni.

La fel şi simptomele premenstruale ( acele dureri ) pot diferi în anumite perioade.

Cam aşa e în primul an de menstră, apoi, treptat se va regla.

| val31989 a răspuns:

Daca esti la inceput, adica e a doua oara cand iti vine menstruatia e normal sa ai dureri mari, si sa nu fie regulata...adica intr-o luna poate sa intirzie, in alta sa nu vina deloc.Nu te ingrijora toate fetele trec prin asta.
Sper ca te-am ajutat, pa-pa.

| Roland_Szekely_1987_VBCh a răspuns:

Da desigur na de ce sa te temi si daca ai probleme foarte mari ia medicamente Nurofen forte sa nu te doare capul sau stomacul.

| MaRRyAuTsA a răspuns:

Da. E ceva absolut normal. La inceput menstruatia va fi neregulata: intro luna sa nu apara, sau in alta sa apara mai multe zile la rind. Asta va fi pina cind se va regula. Pina te vei deprinde vei avea dureri. Sper ca te-am ajutat. O zi buna!