| RibbellaaInk a întrebat:

Deci prima oara mi s-a terminat menstruatia pe 28 desi trebuia sa-mi vina peste 6 zile deci mi.a venit devreme pe 28! in fine mi s-a terminat pe 28 si mi-a venit luna urmatoare pe 9! e normal sa imi vina mereu asa devreme:? practic.din ce in ce mai devreme? ce pot sa am?

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu ai spus cati ani ai, cand ti-a venit prima menstrutie.
Menstruatie se regleaza si dupa 4-5 ani de la prima menstruatie, deci e normal sa iti vina mai devreme sau mai tarziu decat notezi tu, pentru ca nu este reglata.
Si sa stii ca mesntuatia char daca e reglata nu iti vine in aceleasi zile in fiecare luna, de obicei se decaleaza cu cateva zile ( mai devreme) Deoarece conteaza de cate zile ai ciclul menstrual( perioada dintre menstuatie).

| Enki a răspuns:

Si eu am patit la fel, normal imi venea pe la sfarsitul lunii si a inceput sa vina tot mai devreme pana a ajuns sa vina pe la inceputul lunii si asa a ramas.la inceput imi venea din doua in doua luni, e cam aiurea, a durat mult pana s-a reglat.eu zic sa nu iti mai faci atatea griji ca o sa se regleza dupa un timp si nu o sa mai vina aiurea.

| MarieStephan a răspuns:

Dereglari hormonale....sunt zeci de aplicatii calendar care.ti calculeaza perioadele, descarca.ti una CA sa fi mai sigura

| RibbellaaInk explică (pentru MarieStephan):

Mi le calculez singura nu-mi trebuie niciun calendar din moment ce tin minte!

| MOISEEAFLORIN a răspuns:

Cf~