| Sadicăă a întrebat:

Buna TPU.M-am apucat de fumat de mai mult timp.Dar fumez rar.Inainte trageam in gat si mai trageam cateodata in piept dar ma inecam de ma lua' dracu.Acum trag fum si trag fumul in plamani ca si cum as trage aerul si simt ceva in gat.Prietenele mele au zis ca si ele fumeaza la fel si ca e bine.Acum numai tusesc m-am obisnuit dar simt o stare de ameteala si am observat ca mi s-a cam ingrosat vocea. Vreau doar un singur lucru' sa stiu.Trag calumea adica trag in piept? Asta vreau sa stiu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

Da fumezi activ si totul e normal e normal sa te simti ametita la inceput pana organismul se obisnuieste cu nicotina, in legatura cu vocea mai groasa si asta e normal doar ca e efect pe moment, adica doar la inceput. Esti ok nu-ti face griji! (acum medicul- Tutunul dauneaza grav sanatatii, si eu fumezwinking )

| Empathizer a răspuns:

Da, tragi in piept. Ametelile vor trece dupa un timp. Dar vocea poate ramane ingrosata... vocea aceea tabagica, considerata atat de seducatoare la o femeie... Cand fumezi o tigara, te simti ca Marlene Dietrich intr-unul din filmele ei de succes.

Continua sa fumezi, nu te lasa intimidata de consecintele pentru sanatate. Tutunul este o otrava lenta. Poate ca tu faci parte din categoria celor putini la numar, carora nu le ajunge o viata ca sa-i simta efectele... Daca nu, ghinionul tau. Dar, hei! Ce ar fi viata fara riscuri?

... apropo, Marlene Dietrich a trait 90 de ani si jumatate. Lenta otravire, nu-i asa? Iar Michael Douglas pare sa fi supravietuit cancerului in gat care i-a fost diagnosticat acum 2 ani, la varsta de 66 de ani. Omul s-a si reapucat de fumat si trage sa recupereze tigarile pierdute. Asta da dependenta de tutun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pont:
lasa naibi moda si dale-n colo de tigari ca te chinui singura.
De banii aia iti iei cate 3 accesorii vestimentare pe luna, si nu o sa te trezesti cu cancer!
Si da, tragi in piept, and it's so wrong!

| vodami92 a răspuns:

Frumoasa marlene dietrich dar cam barbata uneori! si imi este ca isi pierdea din feminitate! lucru cam greu mai ales la vremea aia! dar acum e mai ok!

| ma0taarecratima a răspuns:

Da... tragi in piept, si peste 1 an o sa sforai, si peste 3 ani o sa ti se strice plamanii si vei tusi de nu o sa mai sti de tine, cand vei raci, vei avea o stare de 5 ori mai rea decat nefumatorii.
SUCCES!

| TaviSMURD a răspuns (pentru ma0taarecratima):

Hai sa fim seriosi, fumezi? Eu din liceu si nu nu e chiar asa cum spui tu intr-adevar ca medic nu recomand sa fumezi dar nici nu denaturez realitatea sforai? pe bune? macar stii de ce sforaie oamenii care este de fapt explicatia fenomenului iar cu tusitul cand esti bolnav este ceva patetic nicotina sau gudronul nnu afecteaza in nici un fel imunitatea tusesti in cazul in care ai afectiuni pulmo-inflamatorii sau bronsita cand esti racit n-are-a face tutunul. Daca vrei s-o convingi sa nu se apuce de fumat desii nu cred ca vei reusi spune-i ca de la fumat se ingalbenesc dintii iti miroase gura/hainele in cazul unor tigari cu concentratie mare de nicotina tremuri iti creste circulatia poti face hipertensiune arteriala sau peste ani ( multi ani ) atacuri vasculare.

| ma0taarecratima a răspuns (pentru TaviSMURD):

Eu sunt serioasa, si asta mi s-a intamplat mie, am dat un exemplu propriu, nu am de ce sa ii spun unei straine Nu mai fuma, ca nu are de ce sa ma asculte punct.