| Iuliana67567 a întrebat:

Menstruația nu mi-a mai venit de ceva timp. Ultima zi de menstruație a fost de 4 octombrie. Am 13 ani și nu sunt activă sexual. Știți de ce mi-ar putea întârzia? Îmi puteți spune ce să fac ca să-mi vină mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul AN de ciclu menstrual, menstruatia nu vine regulat pana se regleaza.
Va trebuii sa ai rabdare, fiindca este normal sa intarzie, uneori zile sau chiar saptamani multe.
Nu trebuie sa faci nimic ca sa-ti vina mai repede, fiindca nu-i nici o fericire sa fii la ciclu, sa ai dureri, sa sangerezi. Toate la timpul lor, asa cum corpul tau le planfica.

| Andreeush a răspuns:

Nu îți face griji, la început e la fel la toată lumea, nu îți vine regulat.

| zurick a răspuns:

Sunt doar niște dereglări hormonale normale la vârsta ta. Nu poți să faci nimic, doar să aștepți. Se va regla în timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal să vină neregulat la vârsta ta, în primii ani de la prima menstruație...nu ai niciun motiv de îngrijorare.

| Ioana035 a răspuns:

Stai linistita, asa este la inceput si la varste mici.
Eu am 19 ani si abia cam de un an am inceput sa am menstruatii regulate.
?

| Ioana035 a răspuns:

Nu e nimic anume ce poti face pentru a grabi acest proces natural.
Totusi, se spune despre sport si bautul considerabil de apa ar ajuta.
Oricum, sportul si consumul regulat de apa sunt obiceiuri incontestabil sanatoase!