| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU ^_^
obisnuiam sa imi aduc aminte cam 2, 3 vise pe noapte, undeva la un interval de 3, 4 zile.
Insa, cam de 3 saptamani am inceput sa imi aduc aminte cam 4, 5 vise si destul de des, in ultima saptamana mi-am adus aminte in fiecare zi.
Problema este ca a devenit foarte obositor, mai ales ca eu in momentul in care visez, sunt constienta ca sa spun asa de faptul ca visez. De exemplu intr-un vis mi-am spus : "Uite acum visez", dar nu am facut nimic pentru a schimba visul, din aceasta cauza nu sunt convinsa daca a fost sau nu in totalitate un vis lucid. In ultimul timp am devenit cam obosita si am inceput sa dorm si la amiaz si dupa ce ma trezeam iar, imi aduceam aminte cel putin 2 vise. Unii oameni nu isi aduc aminte cu lunile ce viseaza si cand isi aduc, isi aduc aminte un vis.
Eu de ce imi aduc aminte atat de multe vise si de ce in ultimele 3 saptamani problema s-a amplificat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Visele sunt doar vise incearca sa te odihnesti!
Bafta!winking

| cosmina92 a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea, dar aceasta problema a luat amploare thinking

| anonim_4396 explică (pentru cosmina92):

Doctorul ar fi o solutie happy

| cosmina92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Thx ^_^, cel mai probabil asa ar trebui sa fac. Doar speram sa nu fie nevoie si sa fie ceva normal dar daca stau sa meditez e putin prea mult thinking

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Aceasi problema o aveam si eu, dar seara ma rog ca sa nu visez nimic si numai visez.

| Happppy1 a răspuns:

Daca sunt vise care au legatura cu niste ingrijorari sau suparari de- ale tale poate au devenit mai multe pentru ca si ingrijorarile tale au crescut.

| zeghe88 a răspuns:

Buna! nu cred ca o sa poti sa iti controlezi visele niciodata... incearca niste somnifere.

| JohnnyBi a răspuns (pentru zeghe88):

De fapt poti sa iti controlezi mereu visele. Nu poti controla daca iti aduci aminte de ele sau nu. Cert e ca visezi mereu cand subconstientul preia corpul, deci mereu visezi cand dormi. Cat iti aduci aminte din ele sau cat le poti controla tine de fiecare om in parte, dar nu poti controla capacitatea creierului de a le genera. Ele exista mereu. Poti controla continutul lor, dar nu existenta acestora. Ciudat creier are omul

| cosmina92 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Stiam si eu aceestea doar ca nu inteleg de ce cantitatea lor ca sa spun asa, s-a amplificat ( ma refer strict la cele de care imi aduc aminte ) si in acelasi timp si intervalul de timp.

| JohnnyBi a răspuns (pentru cosmina92):

Posibil modificari ale vietii de zi cu zi. nu exista nicio explicatie stiintifica buna sa ii zic asa privind visele, de ce visam, cum visam, etc. sunt fel de fel de studii, dar nimic concret. deci de unde pleaca problema ta, unde este, cum evolueaza nu poate fi dovedita stiintific... poate doar un psiholog sa iti inteleaga posibile modificari ale vietii de zi cu zi si sa incerce sa gaseasca ceva modificat care poate intr-un fel sau altul sa cauzeze ce zici tu. zic si eu...

| Kaido a răspuns:

Hmmmm ciudata problema.Eu iti recomand sa apelezi la un specialist nu sa pui intrebarea pe site-uri la care poate raspunde oricine fara pic de cunoastere in domeniu.
PS. Scuze ca nu te pot ajuta

| cosmina92 a răspuns (pentru Kaido):

Nu e nicio problema, apreciez faptul ca nu vorbesti, daca nu cunosti happy cum fac multi. ^_^