| PumpkinDoll a întrebat:

Salut,cand eram mic(mi se mai intampla si acum,dar destul de rar)aveam vise care pareau destul de clare,dar cu toate astea mergeau de la sine,e greu de explicat, daca voiam sa fug de ceva anume in visul respectiv mi se inmuiau picioarele sau incepea sa tremure drumul sau ma impiedicam odata la 2-3 metri,dar eu in vis nu pot sa spun ca eram speriat,voiam doar sa fac ceva si nu iesea bine deloc si cand venea partea aia nasoala a visului,eu inca visand imi aduceam aminte sau realizam ca doar visez si ma sculam,asta este un vis lucid? Multi spun ca atunci cand ai un vis lucid poti face ce vrei,la mine parea foarte real dar mergea de la sine, e complicat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Orice vis este produs de subconstientul nostru si prin urmare e destul de greu de zis daca chiar poti face ceva in acele vise.

| Lostlyric a răspuns:

Da. Sunt vise lucide. Exercitiu foarte misto pentru ele: de fiecare data cand le ai, pune mana pe un pix si pe o foaie si descrie ce simteai cand le aveai, ce se petrecea in ele. O sa observi un model. Care poate sa-ti spuna multe despre ce s-a intiparit in subcontient. Plus, iti va intari puterea de creatie si te vei simti mai eliberat.
Eu cred ca e cool cand le ai. Si eu le am cateodata.
Pot fi denumite vise lucide cand:
1. Esti constient de locurile in care te afli sau situatia in care te afli sau;
2. Esti constient de capacitatea de a lua decizii in anumite situatii;
3. Esti constient de functiile memoriei (senzatii, perceptii, lucruri ce tin de memoria de scurta sau lunga durata);
4.Esti constient de prezenta ta in vis
5. Esti constient de mediul in care te afli;
6. Esti capabil in vis sa intelegi semnificatia acestuia;
7. Esti constient de cat de concentrat esti pe ceea ce se intampla.
(Asta e un studiu realizat de Paul Tholey - psiholog)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SI eu mai visam lucruri de genul. Odata, am visat ceva infricosator ca venea spre mine si nu puteam sa tip dupa ajtor. Unele vise sunt foarte ciudate =)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Practic eram mut

| Maskoff a răspuns:

Astea vin din subconștient... O perioadă lunga de timp, și eu visam ogrămadă porcarii. unele la fel că ale tale... altele gen că mă înecăm cu sânge și mă trezeam fara aier..la fel de reale. sau acel vis din care vrei sa te trezești și nu poți. îl adorlaughing
In fine. poate sa fie de la oboseala. zic. Și da, eu le consider vise lucide. dar o să îți mai vină păreri poate primești răspunsuri mai bune

| anabatr a răspuns:

Gasesti pe zodiacool un dictionar de vise si poate gasesti acolo semnificatia visului tau. trebuie sa folosesti cuvinte descriptive visului tau. iti las link poate te ajuta
https://www.zodiacool.ro/vise/interpretare-vise

| Kylo a răspuns:

Cred că ar trebui să fie vise lucide, poate doar încă nu ai învățat să controlezi deciziile tale în acestea, mă confrunt cu aceeași problemă