| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 14 ani, 167 cm si 50 kg. Intrebarea mea este: cate kcal ar trebui sa mananc zilnic pentru a ma mentine? Am slabit 13 kg mancand 1200 kcal pe zi si facand exercitii fizice in fiecare zi. Si in prezent fac, nu se pune problema. Insa in ultimele 3 zile am mancat 1400 kcal si stiu ca poate parea putin, dar mie mi-e teama sa nu ma ingras pentru ca, in afara de 30 min de exercitii cardio si cu greutati zilnic, nu sunt foarte activa. Fiecare formula de metabolism bazal imi da cate un rezultat relativ diferit. Voi ce parere aveti? Cam cat credeti ca ar trebui sa mananc pentru a ma mentine? M-am chinuit extrem de mult sa slabesc si sunt putin obsedata de gandul ca as putea sa ma ingras.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu sunt putine 1400kcal tinand cont ca ai de mentinut doar 50 kg nu 70winking
Banuiesc ca exercitiile alea sunt o gimnastica de intretinere nu te duci in sala de fortawinking
Maxim 1500kcal pentru a te mentine la 50kg, atentie la alimente, esti inca in crestere deci ai nevoie de mancare de calitate.
Felicitari pentru cele 13 kg pierdute!

| Apokales a răspuns:

Mifflin St. Jeor are o formula destul de buna, mie mi se potriveste. Incearca aici:

https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

| sunt0anonima a răspuns:

Bună!
De fizicul tău depinde, pe lângă greutate, echilibrul și uniformitatea în care corpul tău își păstrează "grăsimea".
Eu Am tot 14 ani, 53 kg, dar 1.56.
Arăt mult mai slabă, am un abdomen super, singura mea problemă pe care încerc să o remedieze e cu coapsele.
Stai liniștită, nu trebuie să fi obsedată de ideea că ai cu un kg sau 2 în plus la vârsta ta. Dar daca e vreo problemă, îți spun eu cum "stă treaba":
PENTRU A TE MENȚINE LA ACEEAȘI MASĂ CORPORALĂ păstrezi același număr de kcal cu care ești obișnuită tu, adică la o masă normală.
Pentru a slăbi, scapi acest număr, este simplu.
Faptul Că TU faci zilnic sport e excelent pentru sănătatea ta, te felicit.
După părerea mea ai un stil de viață destul de sănătos, dar succes la slăbit!

| WeakSide a răspuns:

Pentru a te menține, trebuie să consumi 1800 calorii.

| peanutbutter32 a răspuns:

Nu avem de unde sa stim, asta o stii doar tu.
Trebuie sa stii exact cate calorii consumi pentru a slabi/a te mentine/ a te ingrasa iar asta o descoperi in 1-2 saptamani daca mananci aceleasi calorii zilnic
De ce ti-e frica sa te ingrasi? e foarte usor sa slabesti oricum