| Adry05 a întrebat:

Am o nelamurire... Pentru mine sa slabesc in momentul asta mi se recomanda 1400 de calorii zilnic. Eu mananc cam in jur de 1000 zilnic (nu ma fortez neaparat, atat mananc). Curiozitatea mea sta in felul urmator: daca printre ce mananc mai intra si un baton mic de ciocolata (sub 150 calorii) sau un piure de cartofi etc. o sa slabesc in continuare fiind sub numarul de calorii sau o sa ma ingras din cauza acestor produse? Precizez ca fac minim 20 minute zilnic* exercitii cardio.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Numarul de calorii e una si daca mananci doar 1000 cand ai rata metabolismului bazal de 1400 de calorii vei slabi. Problema e ca vei slabi pe cantar, nu neaparat din masa de grasime. Ca sa dai grasime si nu masa musculara trebuie sa fii atent la calitatea alimentatiei. Sa mananci in primul rand cate grame de proteine ai nevoie, macar 1 gram / kg zilnic. Pentru ca daca nu mananci suficienta protena, organismul ti-o descompune din muschi si pune grasime la loc. La fel se intampla si cand sari o masa. Tu nu mananci nimic, organismul se panicheaza, ia proteina din muschi si iti pune grasimi. Tu crezi ca ai facut o smecherie si iti va fi si mai greu sa slabesti apoi. Cele 20 de minute de exercitii cardio sunt mai bune decat nimic. Dar din cate stiu eu, grasimea incepe sa se duca asa cum vrei dupa 45 de minute de exercitii.
Ca sa vorbim de un baton de ciocolata proteic si care te ajuta in slabire si definire, sa nu slabesti pe cantar dar sa ramai cu colacei, celulita, ar trebui la 150 de calorii sa aiba cam 10 grame de proteine si 15 carbohidrati. Cam la orice mananci te uiti la ce are si ar trebui sa aiba proteine mai mult decat grasimi, cu exceptia semintelor, nucilor, alunelor (crude). Daca vrei mai vorbim, da-mi un mesaj in privat cu mai multe detalii sa vedem ce e de facut. Sunt consultant in nutritie si principii alimentare sanatoase. Am ajutat mai multi oameni pana acum sa slabeasca.

| Adry05 explică (pentru Bacemi):

Nu stiu daca e nevoie de deranj, nu vreau sa slabesc foarte mult, maxim 2-3 kg, mai mult vreau pentru abdomen si coapse, am putina grasime.

| Bacemi a răspuns (pentru Adry05):

Ideea e sa slabesti ce trebuie. Altfel te vei trezi ca slabesti 5 kg pe cantar si tot nu iti place cum arata abdomenul si coapsele, pentru ca ai pierdut masa musculara si nu grasimi. Trebuie atentie mare.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In ritmul asta chiar o sa slabesti. De curiozitate: cate Kg, inaltime si ani ai? Multe fete au anorexie si nu-i bine!

| Adry05 explică (pentru Salontanul):

1,60; 48 kg aproximativ. Nu vreau neaparat ca si kilograme, vreau mai mult sa slabesc la coapse si abdomen putin. Deci nu e cazul de ceva extrem de strict. happy

| Salontanul a răspuns (pentru Adry05):

Esti slaba! Pentru coapse si abdomen fa exercitii: https://www.google.ro/#q=exercitii+pentru+abdomen+si+fese

| Adry05 explică (pentru Salontanul):

Fac, dar trebuie sa am cat de cat grija si la alimentatie ca altfel fac degeaba. laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Adry05):

Ok. Succes!

| valentingb a răspuns:

Cata vreme te incadrezi sub 1400 de calorii pe zi, slabesti. Nu e nimic greu de inteles.

| RAY a răspuns:

Nu e bine sa manci doar o mie de calori pentru ca dupa ce vei manca normal vei depune direct tesut adios pe burtica, nu poti compara un baton de ciocolata cu ceva natural, un baton de ciocolata te va face sa mai manci unul, eu azi am vazut un caramel care aia 450 de calorii la 50 de grame, s-a dovedit ca cei care spun ca manca putin de fapt manca mult fara sa realizeze asta, desi solutia e low carb, low fat, high proteine, 20 de minute de cardio eu recomand doar 4 minute de sprinturi pe zi
30 de secunde alergare la maxim 30 de secunde pauza
asta o faci de 4 ori per saptamana, ridicare de greutati, vei slabi si in muschi e un rau necesar sa stii, trebuie facut culturism macar de 3, 4 ori pe saptamana

| Adry05 explică (pentru RAY):

Ti-am zis, eu mananc normal, cum mananc de obicei si mai nou am inceput sa-mi calculez caloriile si atat mananc, nu ma fortez, infometez etc. Si cu faza cu ciocolata, n-am zis ca e zilnic, mai am zile cand imi cere organismul. In rest, incerc sa ma tin departe. Cu alergarile e mai greu acum cu vremea urata, si prefer sa fac sport in intimitatea mea acasa. happy

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Si eu sunt pe deficit caloric, te cred e greu pofta de dulce, totusi eu spun ca mierea e mai benefica pentru sanatate

| Adry05 explică (pentru RAY):

Stiu, crede-ma. happy Dar e frustrant sa te gandesti ca nu poti manca decat miere. laughing Nu am o pofta exagerata de dulce, ba chiar as putea spune ca-s norocoasa din punctu asta de vedere ca nu poftesc prea des la dulce, dar am si eu momentele mele. Oricum, a fost doar un exemplu sa fie mai clara situatia, aici se putea include orice aliment caloric si nesanatos.

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Te inteleg si eu la fel

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu zic ca tot o sa slabesti.
bine... nu stiu cum esti tu. Dar eu mancam absolut orice (e comestibil) si ciocolata. Si nu m-am ingrasat deloc. Atata timp cat faci exercitii este bine.