| Ry0010 a întrebat:

Sunt fata.De o saptamana imi simt partea de jos a abdomenului grea ( nu am avut niciun contac sexual) si parca sunt balonata. Astazi am iesit pe afara si am stat 2 ore in frig si cand am ajuns acasa dardaiam de frig si a inceput sa ma doara burta tare. Apoi tot azi au aparut si niste mancarimi in partea intima si am luat un pliculet de Urinal,crezand ca am o infectie urinara. Am mai avut o singura data infectie urinara pe la inceputul anului, insa nu m-a durut asa tare. E posibil sa fie tot infectie urinara sau ceva mai grav? Daca e infectie urinara ce trebuie sa fac pentru ca as vrea sa scap repede. Niste sfaturi m-ar ajuta. Multumesc. Fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o ANEXITĂ ( răceală/inflamaţie la ovare )!
Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-simte-am/

În cazul în care mai ai şi alte simptome - senzaţie de urinare deasă şi slab cantitativă, usturimi/durere/"arsuri" la urinare, etc. - atunci este posibil să fie vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).
Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-cum-stau/

Toate cele bune şi multă sănătate.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/Li9mhMX.jpg

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Iar acele "mancarimi in partea intima" pot indica o infecţie genitală/vaginită, probabil o CANDIDOZĂ!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......dupa-ceva/

4 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Mergi la doftor happy

| Alexandra19991 a răspuns:

Durerile abdominale pot fii provocate si din cauza apendicitei,eu zic sa nu asculti aberatiile tuturor,asa ca cel mai bine si pentru singuranta ta,te duci la medicul de familie si o sa-ti spuna exact ce ai, nu mai sta, sau poate ai racit si trebuie sa apara ciclul menstrual, consulta medicul de familie, e cel mai bine :*

| Ry0010 explică (pentru Alexandra19991):

Dar ma dor si ovarele. Dupa ce am luat Urinal am scapat de usturimi, insa tot simt o durere. Ciclu menstrual trebuie sa imi vina peste vreo saptamana.