| Odeo a întrebat:

Va rog frumos sa nu radeti, dar sunt foarte balbait si imi e greu sa imi fac prieteni.Am momente cand vorbesc excelent si momente cand vorbesc extrem de prost.Mi-a distrus viata vorba asta sad din clasa 3 pana in clasa 8 vorbesc balbait incontinu si mereu rad copii de mine si sunt batjocorit in fiecare zi la scoala si afara.Mereu sunt singuratic, timid.Nu stiu ce sa ma mai fac sad.Sa nu imi ziceti de logopezi ca nici nu vreau sa aud, am fost multi ani la zeci de logopezi si nimica.Mereu mi-e frica sa citesc ceva la romana cand ne pune sa citim pe rand cate o strofa dintr-o poezie sad.Imi tremura picioarele, mi-se face frig si incepe sa ma doara capul sad. Nu mai pot rezista va rog AJUTORR! Vroiam la un momendat sa ma izolez complet de oameni, si sa ma apuc de citit biblia si sa il cunosc pe Dumnezeu.Si chiar vreau sa fac asta la un momendat. Deci cum pot scapa de balbaiala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| UsualBoy a răspuns:

Bâlbâiala nu este decât o serie de tulburari neurologice care apar datorita problemelor de semnalizare intre creier si nervi sau musculatura. Mergi la un docrot neurolog care poate să-ți ofere un stimulent al nervului vorbirii. Pe parte practică poți încerca să vorbeși mai des, să citești o carte (cu voce tare), să cânți, etc.

| Odeo explică:

Ajutor! La anul sunt la liceu si nu vresu sa ma fac de ras