| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de balbaiala? straight face [Nu radeti laughing ]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| emmyl a răspuns:

Citește mult cu voce tare.
Încearcă să repeți după știri la TV.
Nu te descuraja! Poți!

| Azµre a răspuns:

Vezi un logoped!

| Mihaela1964 a răspuns:

Mergi cu parintii la un logoped.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti formezi dictia prin citire cu voce tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un logoped te poate ajuta.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Fa sport, citeste, nu fi stresata si scapi imediat de bbbalbaiala.Fa activitati care sa-ti stimuleze activitatea intelectuala.Asta incluzand sportul.Esti fata sau baiat? Daca esti baiat balbaitul poate fi o solutie.Cand injuri pe unu' si ii spui ssssu** ppp** poate fi un avantaj.Dar nu uita, oxigeneaza creierul si incearca sa inspiri si sa expiri cat aer poti, ca sa-ti oxigenezi creierul.Culcatul devreme, alimentatia, evitatul PC-ului, sunt multe.

| ԂǮϞiŚ a răspuns:

Fii atent si eu sunt la fel. Daca te duci la un logoped o sa iti spuna sa nu te panichezi sau sa incepi sa vorbesti mai repede fara sau cu motiv spune tot, rar si apasat.Bafta)

| JohnnyClau a răspuns:

Poi sa te duci sa faci niste lectii de dictie. altfel nu prea ai cum.