| bubuletzu1414 a întrebat:

BUNA TPU. Vreau sa ma apuc de sala pe mine ma intereseaza cel mai mult sa fac patratele si piept vreau si eu un progam bun pentru sala sa se vada rezultatele in 2-3 luni si niste protenie cv? si ce alimente sa mananc subliniez nu beau alcool si nu fumez...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SharkBogdy a răspuns:

Ce vrei tu să faci se poate realiza în 6-7 luni însă nu poți să ai așteptări foarte mari... Proteina poți să o iei din alimentația de zi cu zi: ouă fierte tari, lactate, carne plus fructe însă nu exagerat. Ca și program la sală îți sugerez să îți iei un instructor. El va ști ce antrenamente să îți dea ca tu să poți să ajungi la performanțele dorite în cel mai scurt timp și mai important e că o să îți arate cum să execuți mișcările la aparate corect. Pentru că sala nu se face de capul nostru dacă nu ai mai practicat așa ceva înainte cu personal experimentat... Orice aparat are secretele sale și un anumit mod de funcționare și executare. Nu poți să mergi de capul tău pentru că 1. Dacă nu execuți mișcările corect nu o să ai rezultate. O să mergi 3-4-5 luni-1 an la sală și o să fi la fel ca în ziua în care ai început. 2. Riști să te accidentezi.
Ăsta e cel mai bun sfat care ți-l pot da. Depinde de tine dacă vrei să faci treaba corect sau să faci degeaba. Și apropo. Dacă mergi la sală lucrezi tot corpul nu doar anumite părți.

2 răspunsuri:
| Carton a răspuns:

Rezultate sigur o sa ai in 2-3 luni, dar nu cum iti imaginezi tu. Asa credeam si eu cand m-am apuca, ca vezi doamne in 2-3 luni ma fac super mare. Iti garantez ca daca vrei piept si patratele iti trebuie cel putin un an. Cat despre mancare, incearca sa mananci alimente bogate in proteine, carne, lactate etc. Programul trebuie sa varieze, macar la fiecare 2-3 luni sa mai schimbi cate un exericitiu, in rest pentru piept impins de pe banca dreapta, inclinat, fluturari 4 serii x10 repetari la toate. Nu iti recomand sa lucrezi pieptul mai mult de odata pe saptamana. Deci in 3 luni o sa ai cam 12 antrenamente la piept.

| nicoalusoby a răspuns:

Nu conteaza prea mult alimentele ci conteaza modul cum mananci si cand. trebuie sa ai un program fix de a manca, nu trebuie sa mananci mult si repede cat mai putin si des este cel mai bine evita mancarea grea seara