| chrismihai1 a întrebat:

Salut TPU am 16 ani, am inceput cu sala si as dori sa incept sa iau creatina, am 1.77 si 63 kg. De crescut nu am mai crescut de cam 1 an jumate.
Nu fumez deloc nu beau alcool deloc. Am experienta in sport si nu e prima data cand ma apuc de sala dar acum vreau sa ma apuc serios.
As putea sa incep sa iau creatina la 16 ani?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai crescut fie din cauza ca stimulul muscular era prea mic, fie pentru ca nu mancai in surplus caloric. Lasa creatina, pune mana si fa surplus caloric si munceste ceva cat de cat la sala. Ai foarte putine kg.

| chrismihai1 explică (pentru anonim_4396):

Da stiu, am slabit de aia am atatea kg, in iarna acum un an aveam aproximativ 75-76 kg dar aveam multa grasime mai ales pe abdomen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chrismihai1):

Daca aveai multa grasime, e bine ca ai slabit. Poti incepe acum surplusul caloric.

| chrismihai1 explică (pentru anonim_4396):

Dar m-ar ajuta creatina ca sa cresc in masa?, eu sunt mezomorf, iau greutate usor si o dau tot la fel de usor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chrismihai1):

Nu e asa importanta cred eu. Nu sunt specialist. Eu m as axa pe alimentatiune si sport;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mai astepti vreo 10 ani pana sa iti dai seama daca vrei sa iei creatina sau nu. Lasa-i pe altii sa fie cat dulapul la 16 ani. Tu esti normal asa.
Dar apuca-te de sport, este mereu bun.

| chrismihai1 explică (pentru anonim_4396):

Sport am facut mult, fotbal vreo 7 ani, dar vreau sa cresc acum in masa musculara nu vreau sa fiu cat dulapul totusihappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru chrismihai1):

E normal sa fii asa la 16 ani. Fa-ti un program la sala care sa te ajute sa-ti cresti masa musculara. Intre 20 si 25 de ani vei vedea schimbari daca te tii. Dar trebuie sa accepti ca la 16 ani este normal sa fii asa. Incearca sa mananci mai multa proteina: oua fierte, carne la gratar etc, stii si tu.
Nu te baga pe creatina inca, corpul tau incepe sa secrete din ce in ce mai mult testosteron. Se va schimba in mod natural, nu e nevoie de creatina. Nu cred, mai asteapta sa vezi in ce fel te dezvolti pana la 20-22-25 de ani.

| TheStrategist a răspuns:

Trebuie să te antrenezi cum trebuie și să mănânci în surplus caloric ca să pui masă musculară. Astea sunt mai importante decât creatina.

| Feitan a răspuns:

Pe langa sala trebuie si o alimentatie corespunzatoare.

| Cehoslovacia a răspuns:

Poti sa iei, dar nu prea te ajuta in comparatie cu alte suplimente, de fapt in cazul meu 0 efecte pozitive. acum depinde de la caz la caz